Surnuks peetud Vene ajakirjanik Arkadi Babtšenko on tegelikult elus

{{1527691380000 | amCalendar}}
Foto: Valentyn Ogirenko/Reuters/Scanpix

Vene ajakirjanik Arkadi Babtšenko, kelle mõrvast teisipäeval Kiievis teatati, on tegelikult elus.

Babtšenko ilmus kolmapäeval koos Ukraina julgeolekuteenistusega (SBU) pressikonverentsile, vahendasid BBC ja Reuters.

SBU juht Vassõl Hrõtsak ütles pressikonverentsil, et Vene eriteenistus tellis Babtšenko mõrva, makstes ühele Ukraina kodanikule selle toimepanemise eest 30 000 dollarit.

Hrõtšaki sõnul on Ukraina kodanik seoses Babtšenko mõrvakatsega vahistatud.

SBU juht kinnitas, et Babtšenko on tegelikult elus. Julgeolekuteenistused said Hrõtšaki sõnul informatsiooni Venemaa kava kohta Babtšenko tappa ning nad suutsid seda vältida.

Kremli suhtes kriitiline ajakirjanik Babtšenko sõnas pressikonverentsil, mida kanti üle Ukraina televisioonis, et teda teavitati kuu aega tagasi, et ta on vandenõu sihtmärk.

Babtšenko selgitas, et oli viimase kuu jooksul pidevalt Ukraina julgeolekuteenistustega ühenduses. Tema hinnangul valmistati operatsiooni ette kuni kaks kuud.

Babtšenko tänas pressikonverentsil UKraina julgeolekuteenistust oma elu päästmise eest.

Ajakirjanik palus andeks selle eest, mida inimesed pidid seoses teatega tema surmast läbi elama.

"Ma olen matnud palju sõpru ja kolleege ja ma tean seda tunnet. Mul on kahju, et te pidite seda kogema, kuid muud võimalust ei olnud," sõnas Babtšenko pressikonverentsil.

Väidetavalt leidis Babtšenko abikaasa mehe teisipäeval verisena koduukselt ning teda oli mitu korda selga tulistatud. Mees suri väidetavalt kiirabiautos.

Pole selge, kas abikaasa teadis, et mehe surm oli lavastatud. Babtšenko vabandas pressikonverentsil oma abikaasa ees. "Oletška, mul on väga kahju, kuid muid variante polnud," sõnas ta.

Ukraina julgeolekuteenistus pole selgitanud, kuidas mõrv lavastati.

Ukraina president Petro Porošenko ütles, et riik pakub Babtšenkole kaitset. "See, et Moskva rahuneb, on ebatõenäoline. Ma olen andnu korralduse tagada Arkadile ja tema perekonnale kaitset," kirjutas Porošenko Twitteris.

Venemaa sõnul oli lavastus propagandistlik

Venemaa välisministeerium ütles pressiteates, et on rõõmus selle üle, et Babtšenko on elus.

Ministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova ütles aga, et mõrva lavastus oli maskeraad, mis viidi läbi propagandistlikel eesmärkidel, vahendas Interfaks.

Vene föderatsiooninõukogu välissuhete komisjoni esimees Konstantin Kossatšov ütles, et Babtšenko mõrva lavastamine on Ukraina võimude provokatsioon.

"Babtšenko osalemine Ukraina julgeolekuteenistuste provokatsioonis on häbiväärne. Mina liigitan selle lavastuse mõttetute tegude sarja, mida Ukraina võimud Venemaa suunal läbi viivad," ütles Kossatšov pärast seda, kui Ukraina julgeolekuteenistuselt SBU tuli teade, et teisipäeval tapetuks kuulutatud Babtšenko on elus.

Piirideta Ajakirjanikud taunis Babtšenko mõrva lavastamist

Meediajärelevalveorganisatsioon Piirideta Ajakirjanikud mõistis kolmapäeval hukka Kremli-vastase ajakirjaniku Arkadi Babtšenko mõrva lavastamise Ukrainas.

Pariisis baseeruva organisatsiooni juht Christophe Deloire ütles, et ehkki ta tundis kergendust, kuuldes, et Babtšenko on siiski elus, "on see hale ja kahetsusväärne, et Ukraina politsei mängis tõega, milline iganes oli nende motiiv".

Babtšenko, keda on töö tõttu korduvalt tappa ähvardatud, nõustus oma sõnul erioperatsioonist osa võtma, et tegelikud mõrvaplaanide pidajad kinni nabida.

Deloire leidis aga, et lavastatud mõrv ei aita ajakirjandusvabadusele kaasa. "Piisab ühest sellisest juhtumist, et kõik teised poliitilised mõrvad kahtluse alla seada," sõnas ta, pidades silmas varasemaid Kremli-kriitikute tapmisi.

Linkevičius Babtšenko saagast: ma ei mõista selliseid erioperatsioone

Leedu välisminister Linas Linkevičius ütles kolmapäeva õhtul, et ei mõista Ukraina võimude tegevust vene ajakirjaniku Arkadi Babtšenko mõrva lavastamisel.

"Ma ei mõista selliseid "erioperatsioone". Need asjad on mulle arusaamatud," ütles Leedu välisametkonna juht. "Muidugi, ainus hea uudis selle loo juures on, et ta on elus."

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: