Berliinis arutavad Donbassi konflikti Normandia neliku välisministrid

Ukraina tankid Mariupoli lähistel.
Ukraina tankid Mariupoli lähistel. Autor/allikas: SIPA/Scanpix

Ukraina ja Vene välisministrid arutavad esmaspäeval oma Saksa ja Prantsuse kolleegidega võimalusi lahenduse leidmiseks Ida-Ukraina sõjalisele konfliktile.

Konflikt on nõudnud üle 10 000 inimelu, kokkupõrked Ukraina valitsusvägede ja Kremli poolt toetatud võitlejate vahel jätkuvad igapäevaselt.

Vene president Vladimir Putin hoiatas eelmisel nädalal, et võimalikud "sõjalised provokatsioonid" Venemaal algava jalgpalli MM-i ajal "tooksid Ukrainale riigina väga tõsiseid tagajärgi".

ÜRO Julgeolekunõukogu mõistis eelmisel nädalal ühehäälselt hukka "jätkuvad relvarahu rikkumised ja traagilise humanitaarolukorra" Ida-Ukrainas ja nõudis raskerelvastuse viivitamatult rindejoonelt äraviimist.

Saksa välisminister Heiko Maas ennustas kohtumise eel "raskeid kõnelusi".

"Minski rahulepete elluviimine on liiga kauaks takerdunud ning seda Ida-Ukraina inimeste kulul, kes ei soovi midagi rohkem kui rahu," ütles Maas usutluses päevalehele Bild. "Mul ei ole illusioone: uus algus on raske. Ukraina ja Venemaa huvid ja vaatenurgad on paljudes valdkondades teineteisest liiga kaugel."

Prantsuse välisminister Jean-Yves Le Drian hoiatas reedel, et ohvrite arvu ja humanitaarolukorra halvenemist arvestades on kaalul "praeguse rahuprotsessi usaldusväärsus".

Ukraina ja Moldova kaitseminister arutasid Transnistria asja

Ukraina kaitseminister Stepan Poltorak ja tema Moldova ametivend Ion Sturza вarutasid esmaspäeval Odessas oma riikide edaspidist kaitsekoostööd, seisis Ukraina kaitseministeeriumi veebilehel.

"Esmajoones oli juttu nii kahepoolsete kui NATO või teiste liitlastega koostöös toimuvate ühisõppuste korraldamisest, väeliikide staapide tasemel toimuvast koostööst, relvastusalasest ühistegevusest ja kahe riigi kõrgemate sõjaväeõppeasutuste partnerluse dünaamika parandamisest," seisis teadaandes.

Ministrid kõnelesid ka hübriidohtude tõrjumisest ja edasisest koostööst relvajõudude reformimisel. Poltorak märkis muu seas, et Transnistrias viibivad rühmitused on ohuks nii Ukrainale kui Moldovale.

"Ukraina on kindlal seisukohal, mis rajaneb Moldova iseseisvuse ja terviklikkuse tunnustamise põhimõttel. Transnistria on Moldova lahutamatu osa. Teeme ka edaspidi kõik võimaliku, et aidata taastada Moldova terviklikkus ja toetada seda edaspidi. Toetame ühist Euroopa ja NATO-ga lõimumise sõjalis-poliitilist suundumust ning arendame vastastikku kasulikul alusel oma relvajõude NATO standardite kohaselt," ütles Poltorak.

Sturza märkis omalt poolt, et "Moldova mõistab nagu ei keegi muu, millega Ukrainal tuleb kokku puutuda ja pooldab kriisi võimalikult kiiret lahendamist ning Ukraina iseseisvuse ja teviklikkuse säilitamist". "Võite alati arvestada meie toetusega, samamoodi kui Moldova teab alati, et Ukraina toetab meid," ütles Moldova kaitseminister.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: