Babtšenko sai Ukraina kodakondsuse

{{1527852420000 | amCalendar}}
Ajakirjanik Arkadi Babtšenko.
Ajakirjanik Arkadi Babtšenko. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Enda atentaati lavastada aidanud Vene opositsiooniline ajakirjanik Arkadi Babtšenko võttis vastu president Petro Porošenko pakutud Ukraina kodakondsuse.

"Mul on praegu elamisluba, ja ka perekond sai elamisloa. Jutt sellest, et aidata kodakondsust saada - tõtt öelda, ma ei hakanud keelduma," ütles Babtšenko usutluses Ukraina televisioonile.

Ennist ütles Porošenko, et tegi ülesandeks anda Babtšenkole ja tema perekonnale Ukraina kodakonsus, tänades ühtlasi julgeolekuteenistust "hiilgava operatsiooni eest".

Ukraina kohus vahistas Babtšenko mõrvakatse korraldamises kahtlustatud mehe

Kiievi kohus andis korralduse võtta kaheks kuuks vahi alla Boris German, keda Ukraina võimud kahtlustavad Kremli-kriitikust vene ajakirjaniku Arkadi Babtšenko mõrvakatse korraldamises.

German kinnitas kohtus, et tal polnud kavas Babtšenkot mõrvata ning ta tegutses Ukraina huvides. Germani sõnul andis ta Babtšenko tapmise asemel hoopis kogu asja puudutava info Ukraina julgeolekuteenistusele, vahendas Unian.

Prokuratuuri esindaja aga lükkas Germani väited koostöö kohta Ukraina võimude ja vastuluurega tagasi.

SBU on kinnitanud, et lavastas Babtšenko mõrva väidetavalt Venemaalt juhitava tapmisoperatsiooni nurjamiseks.

Babtšenko ise ilmus lavastusejärgsel päeval elusalt pressikonverentsile, kus pidi avaldatama tema tapmisega seotud asjaolusid.

SBU andmetel värbasid Venemaa eriteenistused 40 000 dollari eest Germani, kes töötab Ukraina-Saksa ettevõtte Schmeisser juhina, ja tellisid temalt Babtšenko mõrva korraldamise. German omakorda võttis ühendust Donbassi konfliktitsoonis ATO-operatsioonis osalenud mehega ja pakkus talle Babtšenko tapmise eest 30 000 dollarit, kusjuures endisele ATO-sõdurile anti ettemaksuks 15 000 dollarit.

Endine ATO-sõdur aga võttis ühendust SBU-ga ning selle tulemusena peeti German kinni.

Muuhulgas on German tunnistanud, et plaanis oli veel umbes 30 inimese vastu atentaate korraldada. Ukraina peaprokurör Juri Lutsenko on teatanud, et selles nimekirjas olevate inimeste julgeoleku tagamiseks on juba vajalikud sammud astutud.

Kiiev: tänu Babtšenko operatsioonile ennetati hulk ohvreid

Ukraina välisminister Pavlo Klimkin rõhutas reedel, et tänu Babtšenko tapmise ja terrorirünnakute ettevalmistamise paljastamisele õnnestus hoida ära hulk ohvreid.

"(Ukraina julgeolekuteenistus) SBU on kindel, et kõikide rakendatud meetmeteta oleks järgnenud hulk tapmisi ja neid ei oleks saanud ära hoida. Peaprokuratuur teavitab juurdluse käigust avalikkust, ka rahvusvahelist avalikkust sellest, mida õnnestus ennetada," ütles ta koos Saksa välisminister Heiko Maasiga antud pressikonverentsil Mariupolis.

Klimkin rõhutas, et Vene eriteenistused kasutavad oma tegevuses igasuguseid võtteid.

"Venemaa õõnestustaktika hõlmab kõiki, absoluutselt kõiki meetmeid. Ja me peame olema valmis sellele vastu seisma," võttis Klimkin oma jutu kokku.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: