Video: ka Eesti politsei on lavastanud tapmisloo

Kolmapäeval selgus, et Vene ajakirjanik Arkadi Babtšenko, kelle mõrvast teisipäeval Kiievis teatati, on elus ja tema surm oli lavastatud. 1999. aastal lavastas ka Eesti keskkriminaalpolitsei palgamõrva tellijate tabamiseks tapmisloo.

1999. aastal teatati metsavargaid jälitanud Viljandi kriminaalpolitseiniku Ahti Oleski tapmisest, mida Eesti avalikkus ja ajakirjandus pool päeva uskuma pidi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Politseiautodele seoti leinalindid ja politseimajades põlesid leinaküünlad.

Seejärel avalikustati, et tegu oli lavastusega, mille tulemusena vahistati Oleski tapmist kavandanud kurjategijad, kes maksid palgamõrvarile 2000 USA dollarit.

Kolmapäeva õhtul rääkis endine kriminaalpolitseinik, nüüd juristina töötav Ahti Olesk "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus, et teadis 1999. aastal, et Viljandis plaanitakse mõrva, kuid kelle mõrva, seda ta ei teadnud. Selle info, et ohvriks on valitud tema, sai ta teada keskkriminaalpolitseist.

Oleski sõnul pereliikmed tema surma lavastamisest ei teadnud, sest seda oli vaja operatsiooni õnnestumiseks.

"Eks pärast tuli loomulikult omastele selgitada ja vanematega suhelda. See oli problemaatiline," tõdes ta.

Samas kinnitas Olesk, et kui keskkriminaalpolitsei tegi talle ettepaneku tema surma lavastamise kohta, oli ta kohe nõus. "Juhtum oli ju 20 aastat tagasi, eks isegi ju noor ja uljas - loomulikult kohe nõus, kui on vaja, teeme ära," meenutas ta.

Olesk näeb enda ja Babtšenko loo sarnasusi.

"Eile ma meediast kuulsin, et selline juhtum on Ukrainas aset leidnud. See minus mingeid emotsioone ei tekitanud. Aga kui täna tuli sellele täiendus, siis teatud sarnasusi ma tundsin küll," sõnas ta.

Organisatsioon piirideta ajakirjanikud taunisid Babtšenko surma lavastamist. Olesk meenutas, et ka 1999. aastal mõisteti politseid toimunu eest hukka.

"Eks ta ole selline äärmuslik meede ja seda iga päev ju ei tehta, sest sinna kaasatakse tõesti palju inimesi ja teatud puhkudel ka meedia. Ajakirjandus - see on tuttav. Ka minul oli samasugune lugu, mul on enda juhtumist olemas meediamonitooring kõikide väljaannete kaupa ja ka seal mõisteti politseid, tema usaldusväärsust hukka," rääkis ta.

Venemaa on kommenteerinud, et Babtšenko surma lavastamine oli provokatsioon. Olesk usub, et tegemist on tõsise juhtumiga.

"Eks politsei peab lavastama kellegi mõrva ja selle läbi mängima. See on keeruline nii nende organite enda jaoks kui ka ohvri jaoks. See ei ole lihtne," märkis ta.

Vaata 2003. aasta saate "Avatud toimik" Siiri Ottenderi portreelugu Ahti Oleskiga, kus viimane meenutab 1999. aastal lavastatud mõrva:

Toimetaja: Merili Nael, Margus Saar

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: