Briti kindralleitnant: Balti õhuturbemissiooni asemele on vaja püsivamat lahendust

Foto: Ardi Hallismaa/mil.ee

Venemaa õhuväel on praegu Läänemere kohal praktiliselt piiramatu tegevusvabadus, mistõttu on NATO Balti riikide õhuturbemissiooni asemele vaja püsivamat lahendust, leiab Balti riikide õhuturberaporti autor, Ühendkuningriigi õhujõude kindralleitnant sir Christopher Harper. Tema sõnul on Balti riikide õhuruumi kaitsmiseks tingimata vaja ka Soome ja Rootsiga koostööd teha.

Harper rõhutas, et kolme väikese Balti riigi õhuruumi kaitsmine on NATO-le tähtis, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"NATO liitlase kaitse on kaitseorganisatsiooni filosoofia kriitilise tähtsusega osa. NATO-s peame me 5. artiklit absoluutselt pühaks," ütles Harper.

Praegu on Balti riikide õhuruumi kaitsmine Harperi hinnangul kesine. Peamine häda on vilets ühenduvus Balti riikide õhuruumi ja ülejäänud NATO riikide õhuruumide vahel, samuti jätab soovida piirkonna õhuseire. Seega on teiste NATO riikide õhuvägedel raske Balti riikidele appi tulla, kui siinses õhuruumis midagi juhtuma peaks.

"Juhuks kui Vene õhujõud peaks Balti riikide õhuruumi tõsiselt ohustama hakkama, peame me oma võimekust siin kasvatama tõsiseltvõetava õhukaitse tasemele," ütles Harper.

Selleks, et Balti riigid ka õhust tõsiselt kaitstud oleks, tuleb teha tööd nii kolmel Balti riigil endal kui ka NATO-l. Harperi sõnul on ka kaitse-eelarves vaja õhuväele tähtsam koht anda.

Harperi sõnul ei eelda NATO-s keegi, nagu tekiks Balti riikidele üleöö tugev lennu- ja raketivägi, kuid ühenduvust teiste NATO riikidega võiksid Baltimaad parandada küll.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: