Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Luik ootab juuli tippkohtumiselt otsust NATO vägede kiirema liigutamise kohta

Kaitseminister Jüri Luik kohtus esmaspäeval NATO peasekretäri Jens Stoltenbergi ja Euroopa Liidu kõrge välisasjade esindaja Federica Mogheriniga. Kohtumiste põhirõhk oli sõjaline mobiilsus ehk NATO liitlasvägede liigutamine Euroopas üle liikmesriikide piiride.

Euroopa Komisjon on eelarvekavasse teinud ettepaneku investeerida kuus miljardit eurot sõjaliselt olulistesse infrastruktuuriprojektidesse.

Luik ütles "Aktuaalsele kaamerale", et loodab juulikuiselt tippkohtumiselt otsust, kuidas vägesid liikmesriikide vahel kiiremini liigutada.

Luige sõnul on Eesti huvides NATO heidutus- ja tugevdusvõime, samuti see, et NATO suudaks otsuseid langetada kiiresti.

"Kui on need väikesed väeüksused, mis on Balti riikide territooriumil, siis loomulikult peavad saabuma NATO lisaväed. Kui kiiresti, kuidas otsuseid langetatakse, seda kõike on vaja planeerida. Selle oluline element on see, et NATO väed saaksid territooriumil vägesid liigutada ilma liigse bürokraatiata. See on oluline teema, kus liituvad NATO Ja Euroopa Liidu ühised huvid," ütles Luik.

"Loomulikult on väga vaja tagada, et vägede liikumine toimuks kiirelt, et see infrastruktuur, näiteks raudtee peaks raskele tehnikale vastu. Aga see on pikaajaline protsess. Oluline on see, et sellel suvel suudaksime riikide vahel teha näiteks sellise kokkuleppe, et viie päevaga maksimum peab olema antud diplomaatiline luba igale NATO ešelonile liikuda ühest riigist teise," lisas minister.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: