Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Graube: NATO peaks looma Balti ühisväejuhatuse

Läti kaitseväe ülem Raimonds Graube Kanada sõduritega.
Läti kaitseväe ülem Raimonds Graube Kanada sõduritega. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Kuigi Baltimaades on NATO pataljonid, siis tuleks regiooni julgeolekut tugevdada sõjalise taristu edasise arendamise, Baltimaade ühisväejuhatuse loomise ning USA sõjalise kohaloleku suurendamisega, ütles Läti kaitseväe endine ülem Raimonds Graube.

Esiteks, et saada NATO-lt hädaolukorras abi on vaja arendada kõikvõimalikku logistlist taristut, eriti lennuvälju ja sadamaid. Selles kontekstis on eriti tähtis Lielvārde sõjalise lennuvälja arendamine ning vaja on arendada välja ka sadamad, ütles Graube usutluses BNS-ile.

Teiseks tuleks luua NATO-s Baltimaade eest vastutav juhtimisstruktuur. Läti kaitseministeerium ja relvajõud juba töötavad selle kallal, lausus ta.

Kui kriisiolukorras lõigatakse läbi Baltimaade ühendus teiste NATO riikidega, siis on vaja tagada relvajõudude efektiivne käsuahel, lisas Graube.

NATO staabielemendid on Baltimaades tegutsenud juba mõned aastad, kuid neil on vaid koordineeriv funktsioon. Need pole loodud kaitseoperatsioonide juhtimiseks, sest nad saavad ainult koordineerida ettevalmistusi liitlasvägede saabumiseks. Ühisväejuhatus on Läti jaoks väga tähtis, ütles Graube.

Graube sõnul usub ta, et sõjalise kriisi korral peavad Baltimaad tegutsema ühtselt.

NATO lahingugruppide liikumist puudutavaid otsuseid ei tohi langetada riiklikul tasemel. Kui Baltimaades puhkeb konflikt, siis see ei mõjuta vaid ühte riiki, vaid regiooni ning allianssi üldisemalt, rõhutas ta.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: