Jonatan Vseviov on tõusmas Eesti suursaadikuks USA-s

Jonatan Vseviov
Jonatan Vseviov Autor/allikas: Elena Vareiko / ERR

ERR-i andmetel on tõusmas Eesti uueks suursaadikuks Ameerika Ühendriikides praegune kaitseministeeriumi kantsler Jonatan Vseviov, kes on ka varem töötanud kahel korral diplomaadina USA-s.

Vseviovi USA-sse lähetamise tingib asjaolu, et ennetähtaegselt kutsuti tagasi senine saadik Lauri Lepik. Ametlikult esitas Lepik ise lahkumisavalduse, tuues põhjuseks väsimuse ja kurnatuse. Postimehe andmetel, mida kinnitasid ka ERR-iga vestlenud diplomaatilised allikad, oli lahkumine seotud hoopis saadiku alkoholiprobleemidega. Neist tingitud piinlikke vahejuhtumeid oli korduvalt ja need kulmineerusid kolme Balti presidendi USA visiidi ajal toimunud vahejuhtumiga.

Lepik andis president Donald Trumpile volikirja üle üheksa kuu eest ehk mullu 1. septembril. Ehk sõltumata konkreetsetest põhjustest, on tema nii kiire tagasikutsumine ikkagi problemaatiline. Seetõttu on Eestile oluline, et USA-sse lähetataks võimalikult tugev ja sealpool ka hinnatud inimene.

Kaitseministeeriumi kantsler Jonatan Vseviov sobib oma tausta tõttu sellesse ametisse suurepäraselt. Lisaks mõjukale ametikohale ja suurepärasele karjäärile Eestis, on tal ka laialdased teadmised USA-st - Vseviov on kahel korral töötanud diplomaadina Eesti saatkonnas Washingtonis, samuti õppinud Georgetowni Ülikoolis.

Vseviovi endaga ei õnnestunud ERR-il vestelda. Ka Eesti ametkonnad on napisõnalised, sest saadikute nimesid ei avalikustata enne kui president nad ametisse nimetab. Samuti on Eestil vaja ka USA-ga uue saadiku teemal eelnevalt suhelda. Järgmisel nädalal siirdub Vseviov tööreisile USA-sse, kuid see on seotud tema praeguse kantsleritööga. Ta kohtub USA asekaitseministriga poliitika küsimustes John Roodiga ning esineb mõttekoja Atlantic Council'i üritusel "Raising the Curtain on 2018 NATO Brussels Summit".

Kui Vseviov USA-sse saadikuks läheb, tuleb kaitseministeeriumile leida uus kantsler. Kõige loogilisem oleks kui uus kantsler tuleks samast ministeeriumist asekantslerite seast, nagu juhtus äsja ka kultuuriministeeriumis. Pole välistatud ka võimalus, et kantsleriametisse võib tõusta mõni kaitseväelane, nagu 2008-2010 oli seda Riho Terras. Ehkki see on pigem vähetõenäoline.

Kiire mõtlemisega meeskonnamängija

Jonatan Vsevioviga koos töötanud inimesed iseloomustasid teda ERR-ile kui väga nutikat, ülikiire mõtlemisega, otsustus- ja riskijulget, head meeskonnamängijat ning suurepärase huumori- ja irooniatajuga noorema põlvkonna riigiametnikku.

"Tema refrään on Eesti, ei mingit kahtlust," ütles üks Vseviovi hästi tundev kunagine avaliku teenistuse kolleeg. "Eesti välisteenistus saab tänu talle juurde hoogu, sügavust ja värvi."

Eesti saatkond Washingtonis on Jonatan Vseviovile tuttav koht, sest ta on seal kahel korral töötanud diplomaadina.

2005-2008 poliitikadiplomaadina tegeles ta muu hulgas Eesti kodanikele USAsse reisimisel viisavabastuse kehtestamise ning 2007. aasta küberrünnete valguses USA poliitilise toetuse kindlustamisega, mille üks osa oli toonase presidendi Toomas Hendrik Ilvese Valge Maja visiidiga seonduv ja USA "jah"-sõna saavutamine Tallinnas avatud NATO küberkaitsekeskuse toetamisele.

2013-2014 töötades Washingtoni saatkonnas kaitsepoliitika nõunikuna, oli üheks Vseviovi väljakutseks Krimmi annekteerimise ja Donbassis alanud Venemaa toetatud sõjategevuse järel saavutada USA-poolsed täiendavad heidutusmeetmed Balti-Poola piirkonnas.

Kümme aastat kaitseministeeriumis

Kaitseministeeriumis töötab Jonatan Vseviov kümme aastat, neist üle kahe kantslerina, ning on olnud seotud enamuse Eesti kaitset tugevdanud otsuste ettevalmistamise ja elluviimisega nii iseseisva kaitsevõime kui kollektiivkaitse liinis.

Kantsleri, kaitseplaneerimise asekantsleri ning ministeeriumi nõunikuna panustas Vseviov iseseisva kaitsevõime arendamisse – ta on 2013. aastal heakskiidetud riigikaitse arengukava üks autoreid ning on tõuganud kaitse-eelarve kasutamise teraviku Eesti kaitseväe tegelikule ja täielikule väljaarendamisele, et paberil eksisteerivate struktuuride asemel oleksid Eestil reaalselt mehitatud, relvastatud, varustatud ja varudega tagatud üksused.

2009. aastal koostas Vseviov riigikaitse laia käsitluse kontseptsiooni ja sellele tuginenud riigikaitse strateegia (2010) ning on osalenud ka kõigi NATO tänase heidutus- ja kaitsehoiaku olulisemate komponentide – sealhulgas liitlaste kohalolek Balti riikides ja Poolas – väljatöötamises, ettevalmistamises ja rakendamises.

2005. aastal läbis ta ajateenistuse ning on Eesti Kaitseväe reservohvitser.

Kõrghariduse omandas Jonatan Vseviov Tartu Ülikoolis politoloogina ning magistrikraadi (kiitusega) Georgetowni Ülikoolist julgeoleku-uuringute erialal.

Ta on abielus ja kahe lapse isa. Jonatan Vseviovi isa on ajaloolane David Vseviov.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: