Europarlament kiitis koosseisu kärpimise heaks, Eesti saab ühe koha juurde

Hääletamine Euroopa Parlamendis Strasbourg'is 13. juunil.
Hääletamine Euroopa Parlamendis Strasbourg'is 13. juunil. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Euroopa Parlament hääletas kolmapäeval koosseisu vähendamise ja uue kohtade jaotuse üle, millega Eesti peaks sai europarlamendis senise kuue asemel seitse kohta.

Heaks kiidetud otsuse kohaselt vähendatakse Euroopa Parlamendi kohti 751 pealt 705-ni ning pärast Suurbritannia lahkumist Euroopa Liidust tühjaks jäävast 73-st kohast 27 jaotatakse 14 vähem esindatud ELi liikmesriigi vahel. Selle alusel saabki Eesti ühe koha juurde.

46 kohta aga jäetakse reservi ning need läheksid nendele liikmesriikidele, kes peaksid tulevikus Euroopa Liiduga liituma. Samas ei saa välistada, et need kohad jäävadki tühjaks.

Euroopa Liidu 27 liikmesriigi liidrid andsid Euroopa Parlamendi vähendamisele ja uuele kohtade jaotusele oma põhimõttelise heakskiidu käesoleva aasta veebruaris, kolmapäevase europarlamendi otsuse peavad - tõenäoliselt 28. - 29. juunini Brüsselil toimuval tippkohtumisel - ratifitseerima kõigi 27 liikmesriigi juhid.

Sarnaselt Eestile said ühe koha juurde Horvaatia, Soome, Slovakkia, Taani, Austria, Rootsi, Rumeenia ja Poola. Hispaania ja Prantsusmaa said kumbki juurde viis, Holland ja Itaalia kumbki kolm kohta. Iirimaa sai juurde kaks kohta.

Otsuse tekstis rõhutatakse ka seda, et heaks kiidetud jaotus hakkab kehtima alles siis, kui Suurbritannia EL-ist lahkub.

Eelnõu poolt hääletas 566 eurosaadikut. Vastaseid oli 94 ja hääletamisest loobus 31 saadikut.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: