Ida-Tallinna Keskhaigla ja tehnikaülikool sõlmisid koostööleppe

Koostööleppe sõlmimine.
Koostööleppe sõlmimine. Autor/allikas: Ida-Tallinna Keskhaigla

Ida-Tallinna Keskhaigla (IKT) ja Tallinna Tehnikaülikool (TTÜ) sõlmisid esmaspäeval koostööleppe, mis hõlmab ühistööd teadus-, arendus- ja loometegevuse ning õppetöö alal. Esimesed konkreetsed sammud koostöös astutakse taastusravis.

ITK juhatuse esimehe doktor Ralf Allikvee ja TTÜ rektori Jaak Aaviksoo allakirjutatud lepingu eesmärgiks on luua alus rakendusuuringute, tehnoloogiasiirde, teadus-, arendus- ja loometegevuse ning õppetöö valdkondades ühiste huvide kindlaksmääramisel ja tegevuste kavandamisel

Allikvee ütles, et koostöö TTÜga annab haiglale lisavõimalusi. "Oleme alati toetanud teaduspõhisust ja tehnilised lahendused on ka täna meditsiinis igapäevased," ütles Allikvee. "Tänapäeva haigla saab olla kaasaegne haigla ainult siis, kui seal tegeldakse arenduse ja teadusega, kui on inimesed, kes seal tahavad töötada ja kui on partnerid, kellega koostööd teha." 

Aaviksoo märkis, et taastusravist on abi saanud paljud, mitte ainult kaitseväelased, vaid ka teised Eesti inimesed. "Tänases maailmas, kus arstiabi muutub aina tehnoloogilisemaks, on üha enam vaja lisaks arstide kõrgele kompetentsile ka tehnoloogilisi võimalusi nende ideede realiseerimiseks. Olen kindel, et üsna pea on põhjust, mille üle koos Ida-Tallinna Keskhaiglaga rõõmustada." 

Ida-Tallinna Keskhaigla taastusravikliiniku juhataja doktor Heidi Alasepp tõdes, et tehnika ja meditsiin käivad juba praegu käsikäes, ja see on väga oluline nii täna kui ka homme. "Pikas perspektiivis on haigla ja ülikooli koostöö tulemuseks kvaliteet," ütles Alasepp. "Kogu tehnoloogiline abi aitab inimese peale ägedaid haigestumisi või peale operatsioone kiiremini tavaellu tagasi ja annab veelgi parema elukvaliteedi." 

TTÜ mehaanikateaduskonna professor Tauno Otto lisas, et koostöös Ida-Tallinna Keskhaigla ja TTÜ partneritega Itaalias ja Inglismaal on plaanis luua ühislabor, kus on ühendatud virtuaalreaalsus ja pärismaailm, mis aitab taastusravis paremini hakkama saada. "Just taastusravis on oluline, et koormust saaksid vaid vajalikud lihasgrupid ja siin tulevad appi robotid," tõdes professor Otto. "Tuleviku taastusravis on tähtis komponent virtuaalreaalsus ja meil Tallinna Tehnikaülikoolis on vastavad uued laborid olemas. Itaalia kogemus näitab, et virtuaalreaalsus annab head efekti taastusravis: saame kasutada nutikaid seadmeid, näiteks kindaid ja prille, mis muudavad patsiendile taastusravi lõbusamaks, samas saab raviarst täpsemat informatsiooni." 

Koostöölepe võimaldab paremini kasutada TTÜ infrastruktuuri ja teaduspotentsiaali patsientide ravis, sh taastusravis. Uued TTÜ-s arendatavad tehnoloogiad nagu metalli 3D-printimine, antibakteriaalsed  pinnakatted ja 3D-prinditavad materjalid, virtuaal-ja liitreaalsuse rakendused, taastusraviks sobivad robotid, proteesid ja eksoskeletonid võimaldavad oluliselt kiirendada töö- , spordi- või militaarvigastustest põhjustatud elukvaliteedi langusest taastumist.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: