Hispaania kuninga õemees saabus vanglasse karistust kandma ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Hispaania kuninga Felipe VI õemees Iñaki Urdangarin.
Hispaania kuninga Felipe VI õemees Iñaki Urdangarin. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Hispaania kuninga Felipe VI õemees Iñaki Urdangarin saabus esmaspäeva hommikul Avila linnas asuvasse Brieva vanglasse, et hakata seal kandma kelmuse ja maksudest kõrvale hoidmise eest mõistetud karistust.

50-aastane Urdangarin on abielus kuninga õe printsess Cristinaga. Nooruses paistis Urdangarin silma sellega, et kuulus Hispaania käsipallikoondisse, millega osales ka kolmel korral olümpiamängudel, nii 1996. ja 2000. aastal tuli meeskond pronksile, vahendasid AFP ja Yle.

Kuningas Juan Carlos I tütrega abiellus Urdangarin 1997. aasta oktoobris ning neil on neli last, kellest noorim sündis 2005. aastal.

Süüdistuse kohaselt pettis Urdangarin koos kaasosalistega aastatel 2004-2006 enda juhitud Mallorca mittetulundusühingu ehk Nóosi Instituudi kaudu välja umbes kuus miljonit eurot. Ehk sisuliselt suunati MTÜ kaudu maksumaksja raha petuskeemi osalistele ja selle nimel võltsiti dokumente ning saadi regionaalvalitsustelt raha spordiürituste ja muude tegevuste eest, mida tegelikult läbi ei viidud. Tähelepanuväärne on see, et Urdangarin kasutas petuskeemi sooritamiseks - eriti ametnike veenmiseks - abiellumisega saadud aadlitiitlit.

Kohus mõistis Urdangarini süüdi juba eelmisel aastal ning karistas teda viie aasta ja kümne kuu pikkuse vabadusekaotusega. Kuna eelmisel nädalal lükkas Hispaania kõrgeim kohus tagasi Urdangarini apellatsioonikaebuse, tuligi süüdimõistetul vanglasse ilmuda.

Kohtuotsuseni viinud skandaal jõudis esimest korda avalikkuse ette 2010. aastal ehk finantskriisi kõrghetkel ning selles nägid paljud eliidi korruptsiooni iseloomustavat juhtumit. Samuti kahjustas see kuningliku perekonna kuvandit ja tõi kaudselt kaasa ka eaka kuninga Juan Carlos I otsuse 2014. aastal troonist loobuda ja võim oma pojale üle anda.

Kuningas Felipe VI võttis oma õelt Palma hertsoginna ja Urangarinilt hertsoginna abikaasa ehk doni tiitli. Kusjuures kohus printsess Cristinat süüdi ei mõistnud, kuid kuna ta sai oma abikaasa korruptsioonist kasu, tuleb tal ikkagi rahatrahvi maksta.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: