Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Analüütik: intressid järsku hüpet ei tee, kuid suund on ülespoole

Euroopa Keskpank teatas eelmisel nädalal, et võlakirjaostuprogramm sel aastal lõpetatakse. Intressimäär jäeti esialgu küll samaks, kuid suure tõenäosusega tõuseb see aasta pärast, mis tähendab, et eraisikute laenud hakkavad kallinema.

Võlakirjaostuprogrammi lõpetamine, mis Eesti Panga asepresidendi Ülo Kaasiku sõnul tähendab, et Euroopa majandus on saanud tugevamalt jalgadele, annab signaali, et peagi on oodata ka intressitõusu, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Praegu on kommunikeeritud, et kuni järgmise suveni oodatakse, et need intressid püsivad praegusel tasemel, aga kui peale seda majandusel läheb jätkuvalt hästi, inflatsioon hakkab kerkima, siis võib arvata, et intressid hakkavad suurenema. Ja eriti inimesed, kes võtavad pikaajalist laenu, peaksid mõtlema, et intressid ei jää samale tasemele pikas perspektiivis," selgitas Kaasik.

Praeguselt miinusmärgiga intressitasemelt väga järsku hüpet ülespoole ilmselt ei tule, kuid suund läheb pigem ülespoole.

"SEB arvab, et refinantseerimisoperatsioonide määr võiks jõuda 0,25 protsendi juurde järgmise aasta septembris ja selle juures on tavaliselt ka euribor tiirelnud," rääkis SEB analüütik Mihkel Nestor.

"Suund on kindlasti ülespoole. Laenuotsuste tegemisel inimesed peavad selle läbi mõtlema, et tõenäoliselt täna on intressid nende jaoks kõige madalamal. Edasi saab see ainult kallimaks muutuda," lisas ta.

Otseselt võib Euroopa Keskpanga otsus mõjutada võlakirjaturge.

"Kui võlakirjade ostuprogramm lõpeb, siis esmakordselt võiks võlakirjade intress tõusta. Riigi tasandil see kindlasti võib põhjustada ka peavalu. Riigid nagu Itaalia, kui nende võlakirju keskpank turul vähem kokku ostab, siis erasektor ei pruugi niivõrd vaimustuses olla Itaalia võlakirjade omamisest," selgitas Nestor.

Kaasiku hinnangul lähiajal see väga suurt mõju ei tohiks omada.

"Me jätkame nende võlakirjade hoidmist samas mahus. See portfellimaht jääb meil sama suureks. Kui võlakirjad aeguvad, siis me nende asemele jätkuvalt ostame uusi. Portfell on suur ja aeguvaid võlakirju palju, nii et keskpank jääb turul aktiivseks ka pärast programmi lõppu," ütles Kaasik.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: