President: ellujäämiseks peab islandi keel olema kasutatav ka kübermaailmas

Islandi president Guðni Thorlacius Jóhannesson kohtus neljapäeva hommikul Kadriorus president Kersti Kaljulaidiga ning reedel sõidab ta Kaljulaidi ja veel viie riigi presidendiga Tartusse.

Islandi president saabus Eestisse saama osa meie juubeliaastast, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Et tähistada 100 aasta möödumist Eesti iseseisvuse väljakuulutamisest 1918. aastal," sõnas Jóhannesson.

Üheks suuremaks väljakutseks väikeriikidele on täna oma kultuuri ja keele elushoidmine.

"Me oleme saanud aru, et ellujäämiseks peame tegema kindlaks, et islandi keel oleks kasutatav ka kübermaailmas. Ja see on suur väljakutse. Ja me teeme sellega tööd," ütles Islandi president.

Samuti tuleb Islandil tegeleda oma keele õpetamisega immigrantidele.

"Island on kiirelt muutuv. Kui mina olin noor, oli meil paar immigranti Islandil. Inimesed teistest maailma otstest. Täna on 10 protsenti rahvastikust sündinud välismaal või on neil vanemad, kes on sündinud välismaal," rääkis Jóhannesson.

Samas pani kümne aasta tagune majanduskriis islandlasi endid oma saarelt põgenema.

"Pärast seda emigreerusid tuhanded islandlased. Kas lühemaks ajaks või on nad tänaseni välismaal. Kuid nad kõik on teretulnud koju tagasi. Majanduslik olukord on paranenud. Meil on praegu vaja töökäsi," lisas president.

Üks, mis kriisist üle aitas, oli turistide voog, mis Islandit tabas. Möödunud aastal külastas riiki, kus elab alla 350 000 inimese, enam kui kaks miljonit turisti. Ühelt poolt on see suur õnn, teisalt tuleb kiirelt panustada infrastruktuuri, ehitada teid.

"Me peame tagama, et turistide suur hulk ei vihastaks ega tüütaks kohalikku elanikkonda. See juhtus kõik veidi ootamatult, kuid me tegeleme selle kõigega," sõnas Jóhannesson.

Samas näitas Islandi jalgpallimeeskond Moskvas Argentina vastu mängides taaskord, et väike rahvaarv ei tähenda, et kokku ei saaks panna suurt meeskonda. Presidendi sõnul on Islandil vedanud treeneritega, kes on tõstnud iga meeskonnaliikme suureks oma kindlas rollis.

"Meil ei ole megastaare, meil ei ole superstaare, on tugev ühtsus, meil ei ole Ronaldot ega Messit, kuid meil on meeskond," selgitas ta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: