Hirmutavate fotodega promotavad puugitõrjevõrud ei pruugi olla seaduslikud

Puugivastase käevõru müüja veebileht.
Puugivastase käevõru müüja veebileht. Autor/allikas: ekraanitõmmis

Sotsiaalmeedias levib puugivastaste käevõrude reklaam, kus hirmutavate fotodega tutvustatakse puukide levitatavaid haigusi ning pakutakse lahenduseks käevõru, mis kaitsevat nii puukide kui sääskede eest. Terviseameti hinnangul võib tegu olla ebaseadusliku tootega.

Puugivastaste käevõrude sotsiaalmeedialehel on fotod puugihammustusest, tursunud kehaosadest ja põletikulisest ajust. Käevõru väidetakse tõrjuvat kuni 96 protsenti puukidest ning lisaks peletavat see ka sääski.

Commerce Invest OÜ peetavalt veebilehelt tervisepood24.eu leiab infot, et juuni ja juuli on kuud, mil nii puukidel kui inimestel on aktiivsuse tippaeg.
"Esimesed on ametis paljunemisega ja teised aiatööde ning šašlõki söömisega," tõdetakse ning lisatakse, et puugioht varitseb inimesi muu hulgas isegi surnuaial.

Efektiivseimaks puugitõrjevahendiks nimetab reklaam vaktsineerimise kõrval puugivastast käevõru. Selle tööpõhimõttena kirjeldab müüja, et verd imetavad putukad leiavad ohvrid imetajate eritatava süsihappegaasi lõhna järgi, kuid käevõru eritab eeterlikke õlisid, mis neutraliseerivad selle ja peletavad puugid eemale. Toote põhikomponentide seas on näiteks roosa pelargoon, salvei, peiulill, puju ja küüslauk.

Terviseameti kemikaaliohutuse osakonna peaspetsialist Anu Meriste ütles ERR-ile, et terviseametis on registreerimistunnistuse saanud kaks sääse- ja puugitõrjevahendina kasutatavat käevõru, kuid mainitud puugivastase käevõru puhul on alust arvata, et tegu on ebaseadusliku tootega, sest ükski veebilehel toodud põhikomponent pole lubatud toimeainete nimekirjas.

"Mis puudutab üldiselt seda tüüpi toodete tõhusust, siis registreerimistunnistuse saavad tooted, mis on Euroopa Liidu tasandil alles hindamisel ning nende toodete puhul on reeglina hindamise aluseks arvutuslikud andmed ning nende toodete tõhusus on hindamata," lisas Meriste.

Ta märkis, et loa number annab kasutajale info, et selle toote ohutust ja tõhusust on katseliselt tõestatud ja ka hinnatud ning selle toote kasutusjuhend on täpsem ja detailsem. Kas tootele peab taotlema registreerimistunnistust või luba, sõltub sellest, kas tootes sisalduvad toimeained on alles hindamisel või juba hinnatud.

Terviseameti kommunikatsiooninõuniku Simmo Saare sõnul on teave sel veebilehel müüdavate käevõrude kohta edastatud ameti järelevalve osakonnale.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: