Mehhikos algasid üldvalimised ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Reuters/Scanpix

Mehhikos algasid pühapäeval üldvalimised, mida varjutab sügav raev endeemilise korruptsiooni ja brutaalse vägivalla pärast, presidendivalimiste soosikuks peetakse vasakpoolset Andrés Manuel López Obradori, kelle edumaa viimastes arvamusuuringutes on üle 20 protsendipunkti.

Põhjaliku ja graafilise ülevaate Mehhiko valimistest on teinud näiteks Reuters. Analüüse veel SIIN, SIIN, SIIN ja SIIN.

64-aastane López Obrador on lubanud välja juurida korruptsiooni ja muuhulgas kärpida poole võrra presidendi palka. Ta on ka vandunud, et astub jõuliselt vastu USA presidendi Donald Trumpile, kelle ametiajal on riikide suhted järsult jahenenud.

Kaks korda varem presidendiks üritanud López Obrador on Mehhikos vastuoluline poliitik. Vastaste hinnangul on ta vastutustundetu populist, kelle juhtimisel kukuks riigi majandus kokku nagu Venezuelas.

Riik valib endale järgmiseks kuueks aastaks presidendi, aga ka kongressi mõlemad kojad ja üheksa kuberneri. Ühtekokku on Mehhiko ajaloo suurimatel valimistel saadaval enam kui 18 000 föderaal-, osariigi ja kohalikku ametikohta.

Hääleõigus on 88 miljonil mehhiklasel. Esimesi tulemusi on oodata Eesti aja järgi esmaspäeva varahommikul.

Valimiskampaania on olnud ka kõigi aegade vägivaldseimad -- mõrvatud on kokku 145 poliitikut. Vägivald riigis on eskaleerunud sestsaadik, kui valitsus kaasas 2006. aastal sõjaväe võitlusse mõjuvõimsate narkokartellide vastu.

Kõige rohkem on tapetud kohalikesse omavalitsustesse kandideerinud inimesi, kes on narkokartellide peamised sihtmärgid.

Kandidaatide registreerimine valimistele algas septembris.

Konsultatsioonifirma Etellekt juhataja Ruben Salazari hinnangul on tegemist kõige vägivaldsemate valimistega riigis läbi aegade.

"Kui võrrelda näiteks 2012. aasta valimistega, siis mõrvati meie andmetel vaid üheksa poliitikut," ütles Salazar.

Mehhikos sooritati eelmisel aastal kokku rekordilised 25 339 mõrva ja käesoleval aastal on oodata uut rekordit.

Mehhikos lasti maha järjekordne ajakirjanik

Mehhikos lasti laupäeval maha Quintana Roo osariigis baseeruva uudisteportaali ajakirjanik Jose Guadalupe Chan, teatasid prokuratuur ja töökaaslased.

Chan viibis parajasti Felipe Carillo Puerto põliselanike kogukonna baaris, kui teda ründas tundmatu isik.

Uudisteagentuuri AFP ajakirjanikuga vestelnuid Chani töökaaslase sõnul oli ajakirjanik öelnud, et teda ähvardatakse ja taotlenud võimudelt kaitset, kuid polnud vastust saanud.

Riigis on sel aastal tapetud juba kuus ajakirjanikku. Eelmisel aastal mõrvati 11 ajakirjanikku.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: