Vaata uuesti "Otse uudistemajast" intervjuud Hardo Pajulaga ({{commentsTotal}})

Foto: Priit Mürk/ERR

Majandusanalüütik Hardo Pajula selgitas ERR.ee sellenädalases veebisaates "Otse uudistemajast", mis on Edmund Burke'i selts ja kuidas on USA poliitika Eesti omaga tugevalt seotud.

Edmund Burke'i seltsi ideoloogia on muutumas

Edmund Burke'i seltsi eestvedaja Hardo Pajula ütles, et Margus Linnamägi on seltsi üks rahastajatest ning ta kohtub temaga aeg-ajalt, aga vähem kui kord kuus.

Pajula defineeris end klassikalise liberaalina, samas kui Burke'i seltsi lööklauseks on "Konservatiivse maailmavaate kaitseks". "Edmund Burke'i selts on, nagu kõik muud asjad, protsess, mis kulgeb ajas nagu saatejuht ja saatekülalinegi," defineeris Pajula seltsi ennast.

Seltsi esimene eelarveperiood on Paljula sõnul möödas ning alanud on teine.

Kolmeliikmeline selts annab välja raamatusarja ja korraldab avalikke loenguid.

Kõik, mis juhtub USA-s, tuleb traatipidi Eestisse

Ühiskond on Paljula sõnul muutunud 2008. aasta finantskriisi ja uue meedia esiletõusu tõttu. Pajula ütles, et USA on nagu pealinn ning Eesti on selles kontekstis Antsla. Kõik, mis toimub pealinnas, juhtub umbes kaks aastat hiljem siin.

Pajula lisas, et ühiskonna polariseerumine on ohtlik ning ühiskonna suurim mure see, et igaühte meist on vähe, aga kõike muud on väga palju.

Selle murega suudavad inimesed Pajula arvates toime tulla gruppides elades: "Me oleme sotsiaalsed loomad, aga karjas elamine on väga keeruline ülesanne."

"Niivõrd, kui me hädad on ravitavad, on selleks ravivahendiks vestlus," ütles Pajula ning lisas, et kui osapooled omavahel ei räägi, on tagajärjed ainult negatiivsed.

Poliitika ja parteipoliitika on erinevad asjad

Pajula hindas, et Eesti vasakliberaal number üks on Oudekki Loone ning paremkonservatiiv Mart Helme.

"Ma olen poliitikas päris selgelt, aga mitte parteipoliitikas," iseloomustas Pajula enda poliitilist kuuluvust ning lisas, et poliitika on avalik asi ning juba kuskil avalikus kohas sõna võtmine on poliitika.

Pajula tõdes, et Trump ei ole inimene, kelle seltsi ta otsiks, samas ei oleks ta ameeriklasena valinud ka Clintonit.

Trump esindas Pajula meelest mingisugust rahvahulka, keda ei võetud kuulda ning ta tõmbas Trumpi osas Eestis paralleeli EKRE-ga.

"... Ma nimetaks seda Euroopa asjaajamist nagu semiootikute suvepäevad, kus eurooplase ümber on jänkide turvafirma...," iseloomustas Pajula praegust poliitilist olukorda.

Laenud ja pensionifondid tekitavad kõhklusi

Pajula ütles, et laenu võtmise puhul ilmneb tendents, et need, kes laenu võtavad ja tagasi maksavad, ei ole samad inimesed.

Pensioni peale tasub Pajula arvates kindlasti mõelda, kui pensionifondide osas oli ta kõhklev: "Kindlaim pension on hea tervis ja parim sammas on vähestele antud anne õigel ajal surra."

Toimetaja: Grete-Liina RoosveHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: