ERR Moskvas: eksperdid Trumpi ja Putini kohtumiselt olulisi otsuseid ei oota

Foto: Maxim Zmeyev/AFP Photo/Scanpix

Venemaa eksperdid USA presidendi Donald Trumpi ja Venemaa presidendi Vladimir Putini kohtumiselt olulisi otsuseid ei oota, küll aga huvitab kõiki, mis kingitus on Trumpil üle anda Venemaa kolleegile.

Süüria, Ukraina, Iraan - nendel teemadel kavatseb Vladimir Putin oma Ameerika kolleegi Donald Trumpiga arutada, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Omaette küsimus on Venemaa sekkumine USA presidendivalimistesse, kuid eksperdid ei pea tõenäoliseks, et selles osas saavutavad osapooled mingigi formaalse kokkuleppe.

"Kui Venemaa paneb oma allkirja sellisele dokumendile, oleks see nagu kaudne märk, et ta tõesti sekkus 2016. aastal valimistesse. See mängib trumbid kätte Trumpi vastastele. Nii Trumpi kui ka Putini jaoks see on väga tundlik teema. Putini jaoks võib-olla veelgi rohkem kui Trumpi jaoks. Siiski on raske sellist dokumenti ette kujutada. Pigem teevad nad avalduse, et nad hoiavad üksteise sisepoliitikasse mittesekkumise põhimõtet, kuid see jääb lihtsalt deklaratsiooniks," kommenteeris poliitilise konjunktuuri keskuse asepresident Oleg Ignatov.

Isegi kui saabuv kohtumine mingit läbimurret kahepoolsetes suhtes ei too, annab see Vladimir Putinile veel ühe võimaluse väita, et Venemaa ei ole mitte mingis isolatsioonis.

Trumpi väitel on tal Vladimir Putinile üks kingitus, kuid ta pole öelnud, mis see olla võiks.

Poliitilise analüüsi keskuse juhtiva eksperdi Mihhail Zahharovi sõnul ootaks Moskva kingitusena eeskätt Venemaa piiri lähedal toimuvate õppuste vähendamist.

"Ideaalis NATO infrastruktuuri äraviimist meie läänepiiri äärest. Aga Trump kahtlemata seda kunagi ei tee," lisas Zahharov.

Kingituseks Moskvale võib aga pidada kriitikat, millega ründas Trump oma liitlasi äsjasel NATO tippkohtumisel.

"Kui vaadata globaalselt, siis president Trumpi, poliitik Trumpi ja ärimees Trumpi seisukoht NATO küsimuses ja USA osalemises selles alliansis on alati olnud tõesti järjekindel ja selge," sõnas Vene välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova.

Venemaa ja USA presidendi kohtumine toimub Helsingis 16. juulil.

Helsingis toimub USA-Vene kohtumisega seoses tosinkond meeleavaldust

Helsingi politseis on registreeritud tosinkond meeleavaldust, mis on seotud esmaspäeval toimuva USA ja Vene presidendi kohtumisega.

Meeleavaldused toimuvad nädalavahetusel ja esmaspäeval, ütles politsei reedel.

Neist suurim, nimega "Helsingi kutsub", liigub pühapäeva pärastlõunal läbi Helsingi ning sinna oodatakse tuhandeid inimesi.

Korraldajate sõnul saab marss olema "rahumeelne ja peresõbralik" sündmus, mis pole suunatud kummagi liidri vastu. Muu hulgas on ürituse eesmärk rõhutada inimõiguste tähtsust ning tõmmata tähelepanu keskkonnaprobleemidele, lisasid korraldajad.

USA presidenti Donald Trumpi toetav grupp "Helsingi armastab Trumpi" teatas, et nemad meelt ei avalda, aga korraldavad pühapäeval mõttekaaslaste kogunemise. Grupil on Facebookis umbes 1500 järgijat.

 

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: