Iisrael saatis oma piirilt tagasi valitsusvägede eest põgenenud süürlased

Golani kõrgendikelt tehtud foto ümberasunud süürlastest.
Golani kõrgendikelt tehtud foto ümberasunud süürlastest. Autor/allikas: Jalaa Marey/AFP Photo/Scanpix

Kümned süürlased lähenesid teisipäeval Golani kõrgendikel Iisraeli piirile, püüdes väidetavalt saada abi või varju Venemaa toetatud Süüria vägede rünnaku eest, kuid Iisraeli jõudude hoiatuse peale olid nad sunnitud tagasi pöörduma.

Viimase kuu jooksul on kümned tuhanded süürlased saabunud Iisraeli okupeeritud Golani kõrgendikele piiri juurde, põgenedes kiiresti edasi liikuvate valitsusvägede eest, kes on alistanud mässulisi suurel territooriumil Jordaania ja Iisraeli piiri ääres, vahendas U.S. News.

"Minge tagasi enne, kui midagi halba juhtub. Kui te tahate, et me saaksime teid aidata, minge tagasi," ütles Iisraeli armee ohvitser Iisraeli piiriväravas araabia keeles läbi ruupori. "Hakake liikuma," lisas ta.

Iisraeli piiritarale lähenenud süürlased peatusid umbes 200 meetri kaugusel enne, kui Iisraeli sõjaväelane käskis neil lahkuda.

"Te olete Iisraeli riigi piiril. Minge tagasi, me ei taha teile haiget teha," ütles sõjaväelane.

Süürlaste grupp, kelle hulgas oli nii naisi kui ka lapsi, kõndisid seejärel aeglaselt tagasi põgenikelaagri poole. Osa neist peatusid poolel teel ja lehvitasid Iisraeli piiri poole valgeid riideid.

Süüria valitsusvägede operatsioon on kaasa toonud suurima ümberasumise sõja ajal - oma kodudest on lahkuma pidanud sajad tuhanded inimesed. Nii Iisrael kui ka Jordaania on öelnud, et ei luba süürlasi enda territooriumile.

Iisrael, kes hõivas Golani kõrgendikud 1967. aastal Lähis-Ida sõja ajal, on andnud laagrites elavatele põgenikele humanitaarabi. Paljud ümberasunud on saanud varjupaika eraldustsoonis, mida valvavad ÜRO jõud.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: