Iisraeli kaitseminister soovitab Assadil "iraanlased välja visata"

Iisraeli kaitseminister Avigdor Lieberman.
Iisraeli kaitseminister Avigdor Lieberman. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Iisraeli kaitseminister Avigdor Lieberman soovitas reedel Süüria presidendil Bashar al-Assadil Iraani väed riigist välja saata.

"Ma kasutan võimalust läkitada Assadile sõnum: viska iraanlased välja," vahendas kaitseministeerium Liebermani sõnul külaskäigul okupeeritud Golani kõrgendikule.

"Neist ei ole teile abi. Neist on üksnes häda ja nende kohalolek toob teile kahju ja probleeme."

Iisraeli sõjavägi teatas neljapäeval rünnakust mitmekümnele Iraani sihtmärgile Süürias ja ütles, et see tehti vastuseks Iraani raketilöögile juudiriigi positsioonidele Golanis.

Peaminister Benjamin Netanyahu ütles, et Iraan "ületas punase joone" ning selle tagajärjeks on Iisraeli rünnak Süüria sihtmärkidele.

Iisrael on juba ammu hoiatanud, et ei aktsepteeri Iraani sõjalist kohalolekut Süürias, kus islamivabariik toetab seitsmeaastases kodusõjas president Assadi režiimi.

Iisrael: hävitasime Süürias mitmeid Vene õhutõrjesüsteeme

Iisraeli õhujõud hävitasid rünnakus Süürias asuvatele Iraani üksustele Vene õhutõrjesüsteemid Buk, S-200 ja S-75, edastas Iisraeli kaitseministeeriumi pressiteenistus, kirjutab Peterburi portaal fontanka.ru.

Lisaks sai pihta süürlaste Pantsir-S1, mis jäädvustati ka videole.

Iisraeli sõjavälased selgitasid, et Süüria õhutõrjekomplekse rünnati, sest need üritasid Iisraeli lennukeid alla lasta.

Iisraeli kaitseministri teatel tabas Iisraeli sõjavägi ööl vastu neljapäeva "pea kõiki" Iraani sõjalisi taristuobjekte Süürias.

Venemaa andmeil osales rünnakus 28 Iisraeli sõjalennukit F-15 ja F-16, mis tulistasid välja 60 õhk-pind-tüüpi raketti, lisaks tulistati Iisraelist välja veel 10 taktikalist pind-pind-tüüpi raketti.

1990. aastatel väljatöötatud Bukid on koos Pantsiriga moodsaimad Vene õhutõrjerelvad, mis on Süüria relvastuses. Kompleksid S-200 paigutati sinna veel 1980. aastatel ja teadaolevalt olid need mõnda aega mehitatud Nõukogude sõduritega.

Iraan taunib Iisraeli rünnakut Süürias

Iraani välisministeerium mõistis karmilt hukka Iisraeli rünnakud Iraani sihtmärkidele Süürias, nimetades seda riigi suveräänsuse jõhkraks rikkumiseks, vahendas riiklik uudisteagentuur IRNA.

Hukkamõistuavaldus on Teherani esimene ametlik reaktsioon rünnakule.

"Sionistliku režiimi korduvad rünnakud Süüria territooriumile viidi läbi ettekäänetel, mille nad ise välja mõtlesid ja millele ei ole alust," ütles välisministeeriumi pressiesindaja Bahram Ghasemi ning lisas, et see on Süüria suveräänsuse ja territoriaalse terviklikkuse rikkumine.

Pressiesindaja lisas, et Süürial on õigus end "agressori vastu" kaitsta.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: