Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Iisraeli luureagentuuri Mossad süüdistatakse Süüria raketiteadlase mõrvas

Iisraeli jälitustegevuse minister Yisrael Katz (vasakul, peaminister Benjamin Netanyahu kõrval) tervitas raketiteadlase tapmist.
Iisraeli jälitustegevuse minister Yisrael Katz (vasakul, peaminister Benjamin Netanyahu kõrval) tervitas raketiteadlase tapmist. Autor/allikas: AP/Scanpix

Pühapäeval autopommiga mõrvatud teeneka Süüria raketiteadlase hukkamise korraldas Iisraeli luureagentuur Mossad, ütlevad Lähis-Ida luureallikad.

Raketiteadlane Aziz Asber tapeti koos autojuhiga pärast seda, kui ta lahkus oma kodust, mis asub Masyafi raketi- ja keemiarelvabaasi lähistel Põhja-Süürias. Asber oli juht teadusuuringute keskuse salajases üksuses, mille varjunimi on Sektor 4.
Keskus, millel on baas ka Damaskuse lähedal, on Assadi režiimi peamine asutus keemiarelvade ja uute rakettide arendamiseks, vahendab The Times.

Mõrva eest võttis vastutuse Abu Amara brigaad — Loode-Süürias Idlibis baseeruv mässuliste rühmitus, millest suurem osa on liitunud al-Qaedaga seotud rühmitusega Hayat Tahrir al-Sham.

Kuigi Abu Amara brigaad on ka varem võtnud vastutuse režiimivastaste kuritegude eest, seati kiirelt kahtluse alla, kas rühmitusel on piisavalt oskuseid ja vahendeid Asberi mõrvamiseks, kuivõrd raketiteadlast saatsid äärmiselt tugevad turvameetmed.

The New York times avaldas uue raporti, mis ütles, et luureagentuur Mossad jälitas Asberit juba mõnda aega. Artikli kaasautor oli Ronen Bergman, Iisraeli ajakirjanik ja autor, keda peetakse üheks juhtivaks eksperdiks Mossadi hukkamisprogrammi teemal.

Iisraeli jälitustegevuse minister Yisrael Katz tunnustas Asberi mõrvamist, kuid keeldus raportit kommenteerimast. "Ma saan öelda, et kui kirjeldused selle mehe tegevustest on õiged ja ta töötas selle kallal, et arendada keemiarelvi ja pikema maa rakette, mis suudavad tabada Iisraeli, siis ma kindlasti tervitan tema surma," sõnas ta.

Režiimi pooldav Süüria ja Liibanoni meedia kirjutas, et Asber on olnud juhtiv isik Masyafi relvabaasis, mida Iisraeli lennukid on Süüria kodusõja ajal korduvalt pommitanud. Üks tema projektidest oli ehitada uuesti üles maa-alune relvatootmise üksus, mille Iisraeli pommirünnakud olid hävitanud.

Arvatakse, et Asber oli peamine kontaktisik Süüria, Iraani ja Põhja-Korea tuumaprogrammide vahel. Mõndadel andmetel arendab Masyaf rakette ka Liibanoni šiiitlikule rühmitusele Hezbollah, millel on suur Iisraeli vastu suunatud raketiarsenal.

Iisraeli Mossadil on olnud laialt tuntud hukkamisprogramm ammusest ajast, mil sihtmärgiks olid endised natsid. Programmi ohvrite seas on olnud erinevaid teadlasi, kes on töötanud vaenulike riikide jaoks, ning väidetavalt on programmiga tapetud mitu Iraani teadlast, kes on töötanud viimase kümnendi jooksul Iraani tuumaprogrammiga – sealhulgas on seda tehtud autopommidega.

Toimetaja: Anette Parksepp

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: