Riigikontrolör saatis siseministrile idapiiri asjus terava kirja

Foto: Kaarel Tooming

Riigikontrolör Janar Holm saatis siseminister Andres Anveltile kirja, kus teeb teravaid etteheiteid valitsuskabinetile otsustamiseks ettepandud idapiiri väljaehitamise kavale. Riigikontrolöri hinnangul tuleb siseministril materjale oluliselt täiendada ning pakkuda praeguse ühe variandi kõrval välja ka teisi alternatiive.

"Leian, et idapiiri väljaehitamine on oluline, sest sellega tagatakse Eestis inimeste suurem julgeolek ja turvalisus. /.../ Samas teeb mulle aga muret valitsuskabinetile esitatud materjalide sisuline pool, mis ei ava valitsuskabineti liikmetele, miks on vaja välja ehitada just nimelt selline idapiir ja milline on eesmärgi saavutamiseks piirirajatiste ühe või teise lahendusvariandi efektiivsus koosmõjus maksumusega," kirjutas riigikontrolör Holm teisipäeval siseminister Anveltile saadetud kirjas.

Valitsusele välja pakutud materjalid käsitlevad riigikontrolöri sõnul ainult idapiiri väljaehitamise üht tehnilist lahendust ja selle maksumust, mis on pealegi äärmiselt kulukas - kuni aastani 2026 kulub investeeringuteks ja jooksvateks ülalpidamiskuludeks kokku hinnanguliselt 320 miljonit eurot.

"Idapiiri asjus praegu esitatud info ei võimalda minu arvates valitsuskabineti liikmetel hinnata idapiiri väljaehitamise lahenduse mõju nendele probleemidele, millega idapiiri väljaehitamise vajadust põhjendatakse. Näiteks seda, kui palju on hinnanguliselt üht või teist summat investeerides või lahendust kasutusele võttes võimalik vähendada ebaseaduslikku piiriületust või salakaubandust võrreldes praeguse olukorraga."

Riigikontrolöri hinnangul peaks aga valitsusliikmetel olema võimalus kaaluda erinevate alternatiivide vahel.

"Rõhutan, et otsuste tegemisel ses asjas on valitsuse liikmetel seni puudunud võimalus kaaluda ja otsustada alternatiivide vahel, kuna valikuvõimalusi ei ole valitsuskabineti tasandile toodud. Et alternatiivseid lahendusi pole koos nende maksumusega kabineti liikmetele esitatud, ei ole neil minu hinnangul võimalik ka teha piiri asjus sisulistest valikutest lähtuvat kaalutud ja informeeritud otsust."

Et idapiiri väljaehitamine on osutunud 2015. aastal planeeritust oluliselt aja- ja rahamahukamaks, on Holmi arvates seda olulisem, et valitsuskabineti liikmetel oleks võimalik otsuste langetamise eel teadvustada idapiiri väljaehitamise mõju ka eri variantide ja maksumuse skaalal.

"Sellisel juhul tekiks valitsuskabineti liikmetel võimalus hinnata kavandatavate investeeringute ja kaasnevate jooksvate kulude otstarbekust. Üleliigne ei oleks Eesti idapiiri väljaehitamise materjalides käsitleda ka Eesti naaberriikide idapiiri olukorda ning seda, kuivõrd Eesti välja ehitatav idapiir nendest erineb ning milliseid muutusi võivad need võimalikud erinevused põhjustada ebaseaduslike piiriületuste ja salakaubanduse kanalites."

Riigikontrolör teeb siseministrile ettepaneku teha idapiiri väljaehitamise materjalidesse täiendused, mis avaks kavandatava idapiiri lahenduse valiku tagamaid ja põhjendusi ning esitaks ühe või teise probleemi lahendamise alternatiivid koos nende maksumuse ja efektiivsusega.

"Samuti pean otstarbekaks lisada täiendatud infole ka ülevaade naaberriikide idapiiri olukorrast ning kokkuvõttes info eri meetmete hinnangulise koosmõju kohta ebaseaduslike piiriületuste, inim- ja salakaubanduse vähenemisele."

Kuigi riigi eelarvestrateegia üle otsustab valitsus, on iga-aastase riigieelarve vastuvõtmine jätkuvalt riigikogu pädevuses, mistõttu on Holmi sõnul täiendused olulised ka parlamendile.

"Arvestades summade suurust, peaks ka igal riigikogu liikmel enne piiri väljaehitamiseks eelarves raha eraldamise otsustamist olema kindlus, et idapiiri väljaehitamise eesmärke ja nendeni jõudmise mooduseid kaaludes on valitud optimaalseim variant," kirjutas Holm.

ERR-i andmetel tuleb idapiiri väljaehitamise kava valitsuskabinetis arutlusele juba sel neljapäeval.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: