Mehhiko valimisamet trahvis presidendivalimiste võitjaparteid ({{commentsTotal}})

Mehhiko uus president Andrés Manuel López Obrador.
Mehhiko uus president Andrés Manuel López Obrador. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Mehhiko võimud trahvisid kolmapäeval 10 miljoni USA dollariga presidendiks valitud Andrés Manuel López Obradori erakonda, mis oli väidetavalt kasutanud oma valimiskampaanias maavärinaohvritele mõeldud raha.

Riiklik valimisamet otsustas, et vasakpoolne Morena partei rikkus seadust, kogudes 78,8 miljonit peesot (4,1 miljonit dollarit) 19. septembril Mehhiko keskosa laastanud ja 360 inimese elu nõudnud maavärina ohvritele.

On ebaselge, kui palju sellest rahast tegelikult maavärina ohvritele läks. Ja isegi kui läks, siis erakondadel ei ole lubatud raha avalikkusele eraldada, märkis valimisamet.

López Obrador, kes võitis ülekaalukalt 1. juulil peetud Mehhiko presidendivalimised, teatas iohvrite abistamise fondist isiklikult mõned päevad pärast maavärinat ning kutsus kõiki mehhiklasi andma oma osa ohvrite abistamisel.

Kuid valimisameti üldnõukogu otsustas häältega 10 ühe vastu, et fond oli seadusvastane ning määras erakonnale 197 miljoni peeso suuruse trahvi.

Umbes pool fondi heaks annetatud vahenditest oli sularahas ja laekus teadmata allikatest, ütles nõukogu liige Ciro Murayama, kelle sõnul oli tegemist paralleelrahastamise skeemiga.

López Obrador, kelle valimiskampaania peateemaks oli korruptsioonivastane võitlus, kinnitas, et fond oli täiesti läbipaistev ning lubas otsuse edasi kaevata.

Valimisamet trahvis 1,9 miljoni dollariga ka valitsevat Institutsioonilist Revolutsiooniparteid, keda süüdistati ebaseaduslikus riigi taha kasutamises valimiskampaanias Chihuahua osariigis, ning Rahvuslikku Aktsiooniparteid 158 000 dollariga otseannetuse vastuvõtmises ettevõttelt.

Kõik kolm otsust võib edasi kaevata.

Toimetaja: Marek Kuul

Allikas: BNSHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: