Põhja-Korea ähvardas korralise sugulaste kohtumise ära jätta

Kahe Korea kohtumine 22. juunil Kumgangi mäe kuurortlinnakus.
Kahe Korea kohtumine 22. juunil Kumgangi mäe kuurortlinnakus. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Korea sõja ajal lahutatud perekondade ajutine taasühinemine augustis võib ära jääda, kui Lõuna-Korea ei saada Põhja-Koreasse tagasi mõned selle elanikud, kes on põgenenud Lõunasse viimaste aastate jooksul, teatas Pyongyang reedel.

Hoiatuse edastas Põhja-Korea riiklik veebileht Uriminzokkiri, korrates Pyongyangi seisukohta, et Lõuna-Korea luureagendid röövisid 12 põhjakorealast 2016. aastal Hiinas asuvast Põhja-Korea restoranist.

Perede taasühinemiskohtumine seisab silmitsi "takistustega", kui Soul naisi ei loovuta, edastas veebileht.

Lõuna-Korea ühinemisministeerium keeldus teadet kommenteerimast. Soul on teatanud, et 12 põhjakorealasest naist otsustasid omal vabal tahtel Lõuna-Koreasse elama asuda.

Pyongyang ja Soul otsustasid juunis, et perede taasühinemiskohtumised korraldatakse 20.-26. augustini Põhja-Korea Kumgangi mägikuurordis ning kummastki riigist valitakse 100 osavõtjat.

1953. aastal poolsaare poolitamisega lõppenud kolmeaastase Korea sõja jooksul lahutati miljonid inimesed ning sestsaadik on paljud neist surnud lootuseta teisel pool piiri asuvaid sugulasi veel kunagi näha.

Sõja tõttu lahutatud perede viimane taasühinemiskohtumine peeti 2015. aasta oktoobris ning Lõuna-Korea president Moon Jae-in ja Põhja-Korea liider Kim Jong-un leppisid 27. aprilli ajaloolisel tippkohtumisel kokku nende jätkamises.

Alates Korea sõja lõpust on Lõuna-Koreasse pagenud üle 31 000 põhjakorealase poliitilistel, majanduslikel ja teistel põhjustel. Soul pole kunagi ühtegi Põhja-Korea migranti deporteerinud.

Toimetaja: Marek Kuul

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: