Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Põhja-Korea hinnangul lähtub USA "iganenud stsenaariumist"

Paraad Pyongyangis 2017. aasta aprillis.
Paraad Pyongyangis 2017. aasta aprillis. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Põhja-Korea välisministeerium tegi avalduse, milles süüdistas USA-d sanktsioonidepoliitika jätkamises, ning hoiatas, et "iganenud stsenaariumist" lähtuv Washington ei saa eeldada, et Pyongyang sellistel tingimustel tuumadesarmeerimisega nõustub.

Neljapäeval tehtud avalduse kohaselt on Pyongyang näidanud üles palju head tahet - lõpetanud tuuma- ja raketikatsetused, lammutanud tuumakatsetuste polügooni ning andnud üle Korea sõja ajal hukkunud USA sõdurite säilmed. Ometi nõudvat Washington ikka kõigepealt tuumadesarmeerimist ning Põhja-Korea positiivsetele sammudele on USA vastanud rahvusvaheliste sanktsioonide innustamise ja survestamisega, vahendasid BBC ja Guardian.

"Nii kaua kui USA ei omista oma dialoogipartnerile isegi esmast väärikust ning püsib iganenud stsenaariumi juures, mida varasemad administratsioonid on proovinud ja läbi kukkunud, ei saa eeldada mingit edasiminekuut seoses Korea Rahvavabariigi ja USA ühisdeklaratsiooni rakendamist, sealhulgas tuumadesarmeerimist," märkis Põhja-Korea välisministeerium.

Samas anti avalduses mõista, et Pyongyang on endiselt valmis rakendama põhimõtteid, milles Donald Trump ja Kim Jong-un 12. juunil Singapuri tippkohtumise raames kokku leppisid.

Küll aga süüdistas Põhja-Korea välisministeerium kõrgeid USA ametnikke - nimesid nimetamata - selles, et nad tegutsevad president Trumpi kavatsuste vastu, teevad Põhja-Korea aadressil alusetuid süüdistusi ning üritavad "meeleheitlikult" suurendada rahvusvahelisi sanktsioone ja survet.

Avalduse kohaselt on "lootus dialoogipartnerit solvates mingit tulemust saavutada rumal tegu, mis on võrreldav sellega, kui oodata keedetud munast kellegi koorumist".

Põhja-Korea välisminister Ri Yong-ho nõudis, et USA asuks täitma enda poolt kokkuleppest. "Nii kaua, kui me teame, et USA ei loobu oma vaenulikust poliitikast meie suhtes, püsime meie ka oma tuumaoskuste juures," lisas ta.

Pyongyangi avaldus on tõenäoliselt vastuseks USA poolsetele avaldustele, mida käesoleval nädalal tegid rahvusliku julgeoleku nõunik John Bolton ja USA suursaadik ÜRO-s Nikki Haley.

Bolton ütles, et Põhja-Korea ei ole endiselt astunud piisavalt samme tuumadesarmeerimise suunas, ning Haley rõhutas, et Ameerika Ühendriigid pole valmis liiga kaua ootama.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: