Soul: kolm Lõuna-Korea firmat importis Põhja-Koreast sütt ja rauda

Põhja-Korea kivisüsi Rasoni majandustsoonis.
Põhja-Korea kivisüsi Rasoni majandustsoonis. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Kolm Lõuna-Korea firmat jäi vahele ÜRO sanktsioone rikkudes Põhja-Koreast söe ja raua importimisega, teatas reedel tolliamet Soulis.

Ajavahemikul möödunud aasta aprillist oktoobrini imporditi Venemaa kaudu Lõuna-Koreasse üle 35 000 tonni Põhja-Korea sütt ja rauda, teatas tolliamet, hoiatades, et "kõik laevad, mis usutakse olevat rikkunud ÜRO sanktsioone arestitakse või neile keelatakse sisenemine Lõuna-Korea sadamatesse".

Söepartiid saadeti esmalt Venemaale, kus nende päritolu varjamiseks võeti kasutusele võltsitud päritoluriigi dokumendid. Seejärel laaditi süsi Lõuna-Koreasse suunduvatele laevadele, teatas tolliamet pärast 10 kuud kestnud juurdlust.

"Korea tolliamet on kinnitanud seitset kriminaalkuritegu ning teatab prokuratuurivõimudele kolmest isikust ja kolmest firmast taotlusega neile süüdistus esitada," seisis avalduses.

ÜRO Julgeolekunõukogu võttis 2017. aastal vastu kolm Põhja-Korea vastast sanktsioonipaketti Pyongyangi ekspordiartiklite keelamiseks eesmärgiga lõigata ära stalinistliku riigi tuluallikad, millega rahastatakse tuuma- ja raketiprogramme.

ÜRO teatas eelmisel nädalal raportis, et Pyongyang jätkab tööd oma tuuma- ja raketiprogrammide arendamisega, hiilib kauba avamerel laevalt laevale üleandmisega mööda maailmaorganisatsiooni sanktsioonidest ning jätkab süsi, raua ja teiste kaupade eksporti.

Maailmaorganisatsiooni andmeil teenis Põhja-Korea oktoobrist märsini raua- ja terasetarnetega Hiinasse, Indiasse ja teistesse riikidega 14 miljonit USA dollarit tulu.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: