Põhja-Korea andis USA-le üle 55 kasti säilmetega

Kirstud Osani õhuväebaasis.
Kirstud Osani õhuväebaasis. Autor/allikas: AP/Scanpix

Põhja-Korea andis USA-le üle 55 kasti, mis Pyongyangi väitel sisaldavad Ühendriikide sõdurite luid, teatas USA kaitseametnik teisipäeval.

Samuti andsid Põhja-Korea võimud üle ühe sõduri tunnusplaadi, ütles anonüümsust palunud ametnik. Üle antud säilmete tuvastamine võib võtta aega kuid või isegi aastaid, lisas ta. USA ekspertiis pole kinnitanud, et luud kuuluvad üldse ameeriklastele.

Korea sõjas hukkus Korea poolsaarel üle 35 000 ameeriklase. Neist umbes 7700 peetakse kadunuks ja neist omakorda 5300 arvatakse olevat kadunud Põhja-Koreas, ütles Pentagon.

1990.-2005. aastani repatrieeriti Põhja-Koreast 229 komplekti USA sõdurite säilmeid, kuid programm peatati Põhja-Korea tuumarelvaprogrammi tõttu.

Korea sõjas (1950-1953) hukkunud Ameerika sõdurite säilmete tagasitoomine kodumaale on osa leppest, mille sõlmisid juunis USA president Donald Trump ja Põhja-Korea liider Kim Jong-un.

Koos USA vägedega võitlesid Korea sõjas Lõuna-Korea poolel 16 ÜRO liikmesriiki. Ka mitmed teised riigid pole oma sõdurite säilmeid Põhja-Korealt kätte saanud.

Kastid anti üle Põhja-Koreas Wonsanis eelmisel reedel ning lennutati Lõuna-Korea Osani sõjaväebaasi. Kolmapäeval saadetakse need edasi USA-sse Hawaiile, kus alustatakse laboris nende tuvastamisega.

"Me ei tea, kes nendes kastides on," ütles USA kaitseminister James Mattis eelmisel nädalal, viidates võimalusele, et säilmed võivad kuuluda teiste riikide sõduritele.

Varem on Põhja-Korea andnud üle ka säilmeid, mis kuuluvad mõnele loomale või mõnele sõdurile, kes on USA-s varasemate jäänuste järgi tuvastatud. 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: