Soome valitsussektori võlg langes alla 60 protsendi SKP-st ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Helsingi raudteejaam.
Helsingi raudteejaam. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Soome valitsussektori võlg langes käesoleva aasta esimeses kvartalis alla 60 protsendi SKP-st, Euroopa Komisjoni statistikaamet Eurostat raportist.

Perioodil jaanuarist maini oli Soome avaliku sektori võlg 59,8 protsenti, eelnenud kvartalis ehk 2017. aasta oktoobrist detsembrini oli see 61,3 protsenti, vahendas Eurostati andmeid ajaleht Helsingin Sanomat.

Valitsussektori võla kahandamine on olnud Soome praeguse valitsuskoalitsiooni üks olulisemaid eesmärke. Võlga on vähendanud eelkõige Soome tugev majanduskasv, mis järgnes erakordselt kaua kestnud surutisele.

Soome keskpank märkis juuni keskel, et soome majanduskasvu hoogustab rahvusvahelise majanduse tugev seis, mis hoiab üleval ka ekspordi kasvu. Viimaste aastate mõõdukas palgakasv on samuti parandanud ekspordi konkurentsivõimet.

Euroopa majandus- ja rahaliidu aluseks oleva leppe kohaselt ei peaks EL-i riigi valitsussektori võlg ületama 60 protsenti SKP-st. Soome ületas selle piiri 2014. aasta neljandas kvartalis.

Paraku ei täida suur osa liikmesriikidest hetkel seda tingimust. Eurotsooni kuuluvast 19 liikmesriigist on valitsussektori võlg üle 60 protsendi SKP-st 11 riigis.

Kogu eurotsooni valitsussektori võlg oli lausa 86,8 protsenti SKP-st. Näiteks Saksamaa puhul käesoleva aasta esimeses kvartalis 62,9 protsenti SKP-st.

Endiselt on olukord kõige hullem Kreekas, kus valitsussektori võlg oli eelpool mainitud ajavahemikus 180,4 protsenti SKP-st. Itaalias 133,4, Portugalis 126,4 ja Belgias 106,3 protsenti SKP-st.

Kõige väiksema valitsussektori võlaga liikmesriigiks oli Eesti, kus see näitaja oli käesoleva aasta esimeses kvartalis 8,7 protsenti SKP-st.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: