Eesti valitsussektori kulutused olid mullu 0,5 protsendiga defitsiidis

Foto: Siim Lõvi /ERR

Eesti valitsemissektori eelarve puudujääk oli möödunud aastal 0,5 protsenti ja võlatase kaheksa protsenti sisemajanduse koguproduktist (SKP), teatas statistikaamet.

2018. aasta lõpus ületasid valitsemissektori koondeelarve kulud tulusid Maastrichti defitsiidikriteeriumi arvestuses 120,2 miljoni euroga, defitsiidiga lõpetas eelmise aasta vaid keskvalitsuse allsektor, teatas statistikaamet.

Seevastu kohalike omavalitsuste allsektori koondeelarve oli ülejäägis 43,7 miljoni euroga ja sotsiaalkindlustusfondide sektori eelarve ülejääk suurenes teist aastat järjest jõudes 72,6 miljoni euroni. 2018. aasta lõpuks oli keskvalitsuse tulude puudujääk 236,5 miljonit eurot.

Valitsemissektori konsolideeritud võlg ehk Maastrichti võlg oli 2018. aasta lõpuks veidi üle kahe miljardi euro, mis oli 2017. aastaga võrreldes ligikaudu ühe protsendi võrra väiksem. Keskvalitsuse võlg küll suurenes, kuid võlg kohalike omavalitsuste allsektoris vähenes.

Keskvalitsuse koguvõlg oli 2018. aasta lõpu seisuga 2,3 miljardit eurot, millest 981 miljonit eurot moodustasid kohustused teiste allsektorite vastu.

Välisvõla osatähtsus keskvalitsuse võlakohustustes oli 54 protsenti. Pikaajaliste laenudega seotud kohustused suurenesid aastaga kaks protsenti. Keskvalitsusse kaasatud avalik-õiguslike juriidiliste isikute, sihtasutuste ja ettevõtete välja antud pikaajaliste võlakirjade maht oli 2018. aasta lõpus 48,5 miljonit eurot ning see vähenes aastaga 51 protsenti.

Kohalike omavalitsuste allsektori koondvõlg vähenes 2017. aastaga võrreldes kolm protsenti ning oli 2018. aasta lõpus 0,7 miljardit eurot. Pikaajaliste võlakirjade maht vähenes aastaga 12 protsenti ja laenudega seotud kohustused vähenesid 0,3 protsenti. Kohustused välismaailma vastu moodustasid 23 protsenti kohalike omavalitsuste võlast.

Sotsiaalkindlustusfondid valitsemissektori võlga ei panustanud.

Eestis jagatakse valitsemissektor kolmeks allsektoriks: 1) keskvalitsus, kuhu kuuluvad riigieelarvelised asutused ja eelarvevälised fondid, sihtasutused ning avalik-õiguslikud juriidilised isikud, 2) kohalikud omavalitsused, kuhu kuuluvad linna- ja vallavalitsusasutused koos allasutustega ning sihtasutused, 3) sotsiaalkindlustusfondid ehk haigekassa ja töötukassa.

Eurostat avaldab liikmesriikide esialgsed võla- ja defitsiiditaseme andmed 2019. aasta 22. aprillil.

2017. aastal oli Eesti valitsussektori võlg suhtena SKP-sse üheksa protsenti, mis oi jätkuvalt Euroopa Liidu väiksem näitaja. Valitsemissektori eelarve puudujääk oli 0,3 protsenti.

Allikas: BNS / ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: