Rootsi võimud: metsapõlengud võivad veel hullemaks minna ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Helikopter Rootsis metsapõlengut kustutamas.
Helikopter Rootsis metsapõlengut kustutamas. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Rootsi peaminister Stefan Löfven ütles reedehommikusel pressikonverentsil koos Rootsi tsiviilkaitseameti juhi Dan Eliassonga, et riigis on umbes 50 erinevat suurt metsapõlengut.

Löfven külastas neljapäeval piirkonda, mis on põlengute tõttu kõige rohkem kannatada saanud ning kirjeldas olukorda ekstreemsena, vahendab The Local.

Peaminister märkis, et Rootsile on kriisiabi saatnud paljud Euroopa Liidu riigid, sealhulgas Itaalia, Saksamaa, Prantsusmaa ja Leedu. Lisaks on Rootsit aidanud ka Norra. Itaalia ja Prantsusmaa on näiteks saatnud või saatmas kustutuslennukeid.

"Meie koostöö EL-i ja naaberriikidega on väga hästi töötanud," ütles peaminister.

Hinnanguliselt on põlengutes hävinud kaks miljonit kuupmeetrit metsa 600 miljoni Rootsi krooni ehk ligi 58 miljoni euro väärtuses. Erinevad tulekahjud erinevates riigi osades hakkavad tuletõrjujatele üle jõu käima.

"Rootsi päästeteenistused on kõige keerulisemas ja raskemas olukorras, milles nad kunagi olnud on," ütles Eliassen ja lisas, et olukord võib veelgi hullemaks minna ning et seda võimalust ei tohiks alahinnata.

Sellel suvel on ilm Rootsis olnud erakordselt kuiv ning selle tõttu pole ka paljusid tulekahjusid enne vihma võimalik lõplikult kustuda. Tuletõrjujad tegelevad tulekahjude piiramise ja leviku aeglustamisega.

"See võib nädalaid aega võtta ja praegu on ka risk, et äikesetormid ja tuuled teevad olukorda hullemaks," sõnas Eliasson pressikonverentsil.

Päästeametist tegeleb kolmes regioonis tulekahjudega 700 inimest ning relvajõududest 500 inimest. Lisaks on sajad Punase Risti vabatahtlikud oma abi pakkunud.

Paljud tulekahjud on alguse saanud ühekordsetest grillidest, mida seaduse järgi ei tohi paljudes Rootsi piirkondades sellise ilmaga kasutada. 

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: