Anu Kaupmees: Rootsi päästjad süütavad põlengute ohjamiseks ka ise metsa ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Rootsis on põlenud viimase paari nädala jooksul 25 000 hektarit metsa. Rootsis elav vabakutseline ajakirjanik Anu Kaupmees selgitas, et lisaks veepommide ja lume kasutamisele püüavad päästjad tuld ohjata nii, et tekitavad metsa süütamisega tule liikumise teele metsata ala.

Rootsis on põlenud paari nädala jooksul üle 25 000 hektari metsa. Kui möödunud nädalal lõõmas üle riigi 80 metsatulekahju, siis tänaseks on enam kui pooled neist kustutatud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Võimud hoiatavad, et põlengud võivad taas hoogu koguda, sest suures osas Rootsist püsib temperatuur üle 30 kraadi.

"Rootsis inimohvreid pole, kuid metsa ja maa põleb endiselt. Paljud põlengud on tõesti saadud kontrolli alla, kuid hoiatatakse uute eest, kuna ilm on pikalt väga kuum, üle riigi on 30 kraadi ja on väga kuiv. Kõige hullem on praegu olukord Kesk-Rootsis /.../ ja kokku põleb üle Rootsi üle 20 000 hektari metsa," rääkis Kaupmees "Aktuaalsele kaamerale".

"Enamikus regioonides on igasugune tule tegemine keelatud, välja arvatud omaenda krundil. Randades ja parkides käivad valvurid, kes jälgivad, et inimesed ei grilliks, valitseb kastmise keeld," lisas ta.

Vähemalt kaks nädalat aitavad Rootsi metsasid kustutada ka 130 Poola tuletõrjujat.

"Rootsi on abipalve saatnud ka Euroopa Liidu katastroofiabi keskusele ja nädala jooksul on appi tulnud küll lennukeid, helikoptereid, tuletõrjujaid kümnest Euroopa Liidu riigist. Kui näiteks paar päeva tagasi Poola 44 tuletõrjeautot ja üle 100 mehe konvoina läbi Rootsi linnade ja külade sõitsid, siis olid tänavad palistatud rahvahulgaga ja kõik tervitasid neid nagu vabastajaid," rääkis Kaupmees.

Tema sõnul kasutavad Rootsi tuletõrjujad metsapõlengute kustutamiseks erinevaid viise.

"Peale veega pommitamise tehakse nii, et tuletõrjujad ka ise panevad metsale tuld otsa. Mõte on nimelt selles, et tuletõrjujad panevad metsa põlema sellest suunast, kuhu tuli liigub ja tekitatakse seega tule liikumise teele metsata ala, et tulel ei oleks midagi n-ö söödaks võtta. Kasutusele on võetud ka suusakeskuste eelmisest aastast konserveeritud lumi," selgitas Kaupmees.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: