Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Fotod ja video: talud üle Eesti avasid huvilistele oma väravad

{{1532263800000 | amCalendar}}

Eestis avas ligi 300 talu külastajatele oma uksed, et näidata, kuidas valmib kodumaine toit ning põllumajandustoodang. Korraldajad loodavad, et ehk nii mõnelgi tekib soov isegi maale elama ja tegutsema kolida.

Oma uksed avasid pühapäeval huvilistele nii suuremad farmid kui ka väiksemad talud, näha sai põnevaid loomi ja taimi, põllumajandustehnikat. Samuti sai proovida talutoitu, käia ekskursioonidel, osaleda töötubades.

Igal talul oli oma programm, milles näidati oma talu eripärasid.

Läänemaal Risti linnupargis sai lähemalt tutvuda kodulindude eluga. Sulelisi on seal arvukalt ja nende seas ka tõelisi haruldusi nagu eesti maakana, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Mõte rajada linnupark sündis ühe väikese lapse huvist talus elanud kuke Eedu vastu.

"Ta käis iga õhtu vaatamas, jalgrattaringil emaga käis vaatamas meie Eedut. Me lubasime esialgu, et võtame kolm kana ja ühe kuke ja sügisel siis läheme ära, et see on ajutine suvekodu. Aga siis tuli idee, et suvekodust muutuski minule harrastustalu," selgitas Risti linnupargi perenaine Tiiu Tuppuri.

Külaliste huvi oli suur, sest paljudel pole võimalust kodus linde pidada. "See on tegelikult väga vajalik. Lastele on see ju väga põnev ja hariv, et näha ja vaadata," ütles avatud talude päeva külastaja Merili.

Kui kanad olid enamasti aedikus, siis mitut liiki sulelised jalutasid hoovis vabalt.

"Pahandust nad ei tee. Nad on sellised tublid ja armsad linnud, sest ma suhtlen nendega, ma räägin nendega, ma istun nendega, ma annan nendele magusat. Aga palju tegemist on küll, hommikust ikka hilisõhtuni," rääkis Tiiu Tuppuri.

Kaspri talu tahtis linnalastele taluloomi näidata

Tartumaal Vana-Kuuste külas asuv Kaspri talu avas külastajatele uksed juba laupäeval. Talu perenaise Ragne Kärner-Neevitsi sõnul on Kaspri talu soov, et taluloomi näeksid ka linnalapsed.

"Vanasti olid igas talupidamises loomad, aga tänapäeval enam pole ju. Tänapäeval isegi aetakse lambad ja lehmad segamini. Väga paljud lasteaialapsed tulevad ja küsivad, et mis need lehmad teevad seal põllu peal. See ongi üks väga kurb teema," rääkis Kärner-Neevits, kelle talus on kokku 160 talle, kanad, tibud, koerad ja kassid.

Talu lambakarja oli perenaise sõnul keskpäevaks käinud vaatamas juba 1000 külastajat.

Üha enam on juurde tekkimas elustiili- ja toidutalusid

Põlva- ja Võrumaal on loomakasvatustaludele juurde tekkimas ka elustiili- ja toidutalusid. "Aktuaalne kaamera" käis Vana-Võromaa Vegan talus, kus tutvustati inimestele permapõllumajandust.

"Me tahame näidata inimestele, et saab koos loodusega teha aeda ja saab niimoodi toimetada, et ei pea kündma, ei pea kõplama, ei pea rohima. Taimed ise kasvavad, kasvavad koos - aedvili kasvab koos lilledega, et saab oma pere toidetud ja jääb ülegi. Seda ülejääki me täna pakumegi," selgitas Vana-Võromaa Vegan üks eestvedajaid Triin Guerrin.

Tema sõnul võetakse vegantoidu talu üha paremini vastu.

"Tulevad kõiksugu talumatud - gluteenitalumatud ja laktoositalumatud. Meie oleme nende jaoks võimalus, et tervislikku toitu süüa ja lisaks veel oma kasvatatud ka suuresti," ütles Guerrin.

Alutagusel sai proovida sepatööd

Ida-Virumaal Alutaguse vallas Tagavälja talus sai tutvuda nii maatööriistadega, proovida sepatööd, sõita hobusega, süüa maaleiba kui ka teha muudki huvitavat.

Eesti suurimas mandrivallas käis maaelu uudistamas 400 inimest. 

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: