Vene juurdluskomitee algatas kriminaalasja Leedu kohtunike suhtes

Nõukogude tank Vilniuse teletorni juures 1991. aastal.
Nõukogude tank Vilniuse teletorni juures 1991. aastal. Autor/allikas: SCANPIX / SPUTNIK

Vene juurdluskomitee algatas kriminaalasja Leedu prokuröride ja kohtumike suhtes, kes uurivad Nõukogude sõjaväelaste osa 1991. aasta sündmustes, ütles juurdluskomitee esindaja Svetlana Petrenko.

"Juurdluskomitee uurimispeavalitsus algatas kriminaalasja Leedu peaprokuratuuri ja kohtunike vastu. Nende tegevuses on teadaolevalt süütu inimese kriminaalvastutusele võtmise kuriteo tunnuseid," ütles Petrenko esmaspäeval Interfaxile.

Ametkonna andmetel on Leedu prokuratuuri ametnikud 2006. aastast kriminaalkorras jälitanud 60 endist NSV Liidu sõjaväelast, kellest suurem osa on Vene kodanikud.

"Leedu peaprokuratuuri organiseeritud kuritegevuse ja korruptsiooni osakonna prokurör ja teised selle ametkonna ametiisikud on väljastanud Vene kodanike suhtes vastavasisulised protsessuaalsed otsused, mille kohaselt neid kahtlustatakse hulga kuritegude sooritamises Vilniuse 1991. aasta jaanuarikuu massirahutuste ajal, kus Leedu versiooni kohaselt hukkus Nõukogude sõjaväelaste süü tõttu 14 inimest ja üle 700 sai vigastada," ütles Petrenko.

Petrenko märkis, et neile süüks pandavate tegude seas on osalemine Leedu riigi suveräänseid õigusi piiravas rühmas, mis püüdis kukutada Leedu väidetavalt seaduslikult moodustatud valitsust ja takistada selle tööd, samuti inimsusevastased ja sõjakuriteod.

"Vilniuse linnakohtu kohtunik väljastas Leedu prokuratuuritöötajate taotlusel venemaalaste tagaselja vahistamise määrused ja nad on kuulutatud tagaotsitavaiks," ütles juurdluskomitee esindaja. Tema sõnutsi peeti üks neist, Mihhail Golovatov, 2011. aastal Leedu palvel Austrias kinni, kuid olevat vabastatud seoses jälitamise põhjendamatusega, 2014. aastal võeti aga Leedus kinni endine NSV Liidu sõjaväelane Juri Mel ja on sealtpeale Leedus vahi all. Praegu menetleb tema asja Leedu kohus.

"Leedu prokuratuuritöötajate tegevus on teadvalt ebaseaduslik, sest mainitud sündmused toimusid Leedu NSV Liitu kuulumise ajal ja väeüksused täitsid oma kohust NSV Liidu seaduste alusel," ütles Petrenko.

Lisaks väitis ta, et süüdistusi Vene kodanikele ei ole suudetud objektiivselt tõendada.

"Tuleb rõhutada, et kohut venelaste üle peetakse Leedu 2011. aasta kriminaalseadustiku alusel, mis võeti vastu aastakümneid pärast 1991. aasta sündmusi, see tähendab seadust kohaldatakse tagasiulatuva jõuga," ütles komitee esindaja, kelle väitel on see rahvusvahelise õiguse ja kriminaalprotsessi põhimõtete vastane.

"Venemaa juurdluskomitee otsus algatada kriminaalasi Leedu kodanike suhtes arvestab kehtivate Vene seaduste sätteid, sealhulgas, mis lubab võtta Vene seaduste alusel kriminaalvastutusele ka välismaalasi," lausus Petrenko.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: