Leedus peeti Venemaa kasuks luuramises kahtlustatuna kinni mitu isikut

{{1545216660000 | amCalendar}}
Algirdas Paleckis.
Algirdas Paleckis. Autor/allikas: www.facebook.com/paleckis

Leedu ametivõimud pidasid Venemaa kasuks spioneerimises kahtlustatuna kinni mitu inimest, nende seas Sotsialistliku Rahvarinde endise juhi Algirdas Paleckise.

"Avalikkusele tuntud Leedu kodanik peeti kinni. See on Algirdas Paleckis. Peeti kinni ka teisi isikuid," ütles peaprokurör Evaldas Pašilis kolmapäeval pressikonverentsil.

Paleckis on vahi all olnud juba oktoobrist.

"Tegevus kestis pikka aega, see oli eesmärgistatud ja tahtlik," sõnas Pašilis.

Peaprokuröri sõnul olid Vene luure jaoks töötanud isikutel sidemed ka parlamendiväliste erakondadega.

Kinnipeetute täpset arvu peaprokurör ei avaldanud, kuid kinnitas, et teisipäeval Vilniuses kinni peetud isikute hulgas on ka nõukogudemeelse organisatsiooni Jedinstvo endine juht, Vene kodanik Valeri Ivanov.

Ivanov peeti kinni relva omamise tõttu, kuid julgeolekuamet uurib, kas ta spioneeris samuti Venemaa heaks.

"Ma võin kinnitada, et Ivanov on kinnipeetud isikute hulgas ja ta peeti kinni läbiotsimisel leitud relva tõttu. Me uurime nüüd, kas ta on seotud spionaažijuurdlusega," ütles politseiülem Linas Pernavas.

Juurdlus hõlmab tervet võrgustikku inimestest, kes kujutavad endast ohtu meie riigi julgeolekule, lisas ta.

"Kui seda võrgustikku ei oleks hävitatud, olnuks Leedu, ma usun, tõsises ohus," rõhutas politseiülem. "Läbiotsimiste käigus leiti palju andmeid, erinevaid andmeid ja nende säilitamise vahendeid, mis on selle juhtumi objektiga tihedalt seotud."

Leedu riikliku julgeolekuameti (VSD) juht Darius Jauniškis ütles, et süüaluste tegevuse eesmärgiks oli mõjutada Leedu poliitikat.

"Inimesi värvatakse sellel eesmärgil, neil on võime mõjutada poliitparteide programmi ja struktuuri otse või läbi vahendajate, kasutades erinevaid meediakanaleid, et tugevdada Venemaa pehmet jõudu siin riigis," lausus Jauniškis.

Sotsialistlik Rahvarinne loodi 2008. aastal ja selle endist juhti Paleckist on korduvalt mainitud riiklikku julgeolekut puudutavates avalikes aruannetes.

Luureametid on Sotsialistliku Rahvarinnet nimetanud venemeelseks erakonnaks ja kirjeldanud selle liikmete osalemist USA ja NATO vastastel propagandaüritustel.

2016. aasta julgeolekuraportis märgiti, et Vene info- ja luureoperatsioonid on sagenenud ja nende eesmärk on suurendada "pehmet jõudu", hõlmates "katseid tsentraliseerida ja koordineerida venemeelsete kaasmaalaste ja nende toetajate tegevust".

VSD viitas ka sellele, et Sotsialistliku Rahvarinde liige Rafael Muksinov, kes valiti Vilniuse linnavolikokku, on esimees Leedu Kaasmaalaste Nõukogus, mida toetab Vene välisministeeriumiga seotud agentuur Rossotrudnitšestvo.

Moskva: Leedu kinnipidamised osutavad demokraatia hülgamisele

Mitme inimese Vene luurajatena kinnipidamine Leedus on järjekordne veneviha ja demokraatiast taganemise näide, väitis Vene välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova kolmapäeval.

"Võin seda kommenteerida, esiteks, järjekordse venevihapoliitika näitena, mida teie mainitud riik kahjuks ajab, teiseks, kui suurt taganemist demokraatlikest vabadustest ja õigustest, mille otsinguil on need riigid, sh Balti piirkonna riigid poliitiliselt suundunud Läände ja lõimunud NATO ja Euroopa Liiduga," ütles Zahharova.

"Vaat just seda kuulutati peamise aatena neisse struktuuridesse astumisel ja see ei olnud mitte rahaline heaolu. Praegust statistikat arvestades ei ole neis riikides mingit arengut kolmekümne aasta taguse ajaga võrreldes eriti märgata. Vaat just sõnavabadust, inimõigusi, eraellu mittesekkumist, isikuvabaduste ja -õiguste kaitsmist nimetasid need riigid liikumapanevateks jõududeks valitud teel. Praegu on see tohutu tagasilangus," lisas ta.

"Ma ei tea isegi, kas see on tagasilangus või täielik lõpetamine, täielik loobumine demokraatlikust suunast. Muud moodi ei oska ma seda kvalifitseerida," võttis Zahharova oma jutu kokku.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: