Kontroll kinnitas: enamik turumüüjaid annab kauba kohta õiget infot ({{commentsTotal}})

Turulett Balti jaama turul
Turulett Balti jaama turul Autor/allikas: Priit Mürk

Veterinaar- ja toiduameti ning põllumajandusameti kontroll turgudel müüdavate puu- ja köögiviljade päritolu jälgitavuse osas kinnitas, et suurem osa kauplejaid täidavad kehtivaid nõudeid.

Ametnikud kontrollisid juunis ja juulis kõrgendatud tähelepanuga puu- ja köögiviljade päritolu esitamist ning kauba dokumentatsiooni korrektsust müügikohtades.

Kokku kontrolliti seitsme maakonna turgudel 52 müügikohta. Neist neljakümne neljal (85 protsenti) olid saatedokumendid nõuetekohased, tagatud toidu jälgitavus ning esitatud tõene teave toote päritoluriigi kohta.

Kaheksal müügikohal (15 protsenti) esines seevastu mainitud nõuete täitmisel puudusi. Rikkumised olid seotud saatedokumentidega ning sellisel juhul müük peatati või kaup kõrvaldati.

Veterinaar- ja toiduameti toiduosakonna juhataja Heneli Lambi sõnul võib tulemustega rahule jääda.

"Uuringud näitavad, et tarbija jaoks on toidu päritolu oluline ning ta tunneb selle vastu huvi. Nõue esitada lahtiselt müüdava puu- ja köögivilja müügikohas päritoluriigi teave aitab teha inimesel teadliku tootevaliku ning ostuotsuse. On rõõmustav, et valdav enamus kauplejatest seda mõistab ja reeglitest kinni peab," ütles ta.

Lambi sõnul kohustub värske puu- ja köögivilja müüja tagama, et toote nimetus ja päritoluriik oleksid müügikohas kõigi toodete juures nähtavalt ja loetavalt kirjas. Samuti peab kaupleja olema võimeline tõestama, millisest ettevõttest (talust või laost) müüdav puu- ja köögivili pärineb.

Selleks peab tal (välja arvatud isikul, kes müüb enda kasvatatud aiasaadusi) olema esitada saatedokument vajalike andmetega, muu hulgas päritoluriigi infoga.

Toimetaja: Mirjam MäekiviHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: