Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Pärnumaal võeti 900 hektaril laiuvad mälestised ühise kaitse alla

Foto: ERR

Pärnumaal Kuresel ja naabruses asuvas Kibura külas ligi 900 hektaril laiuvad mälestised võeti ühise kaitse alla, mis on Eestis erakordne. Soontagana maalinna naabruses paiknevas külas on tehtud arheoloogilisi kaevamisi 2015. aastast ning need on pakkunud nii huvitavaid leide kui ka muid üllatusi.

Enne Teist maailmasõda oli Kuresel paarkümmend talu. Küüditamise järel küla aga hääbus ja viimane elanik suri 1973. aastal. Asustus oli sealkandis ilmselt juba pronksiajal ehk pea 3000 aastat tagasi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Arheoloog Mati Mandeli sõnul on erakordne, et mälestised võeti kaitse alla nii suurel alal.

"See on eriline selles mõttes, et viimaste aastate jooksul ei ole eriti võetud muinsuskaitse alla arheoloogiaobjekte. See on nüüd esimene grupp, 24 objekti võeti kaitse alla. See on väga tähtis, et neid siin kaitsta hävitamise ja kahjustamise eest," ütles Mandel.

Sellel ja eelmisel suvel on Mandel keskendunud 8. sajandisse ulatuvate viikingiaegsete matmiskohtade uurimisele. Üllatuslikult tuli Kuresel nüüd välja ka ligi pool tuhat aastat vanem rooma münt, millel olev kujutis on tänapäevaks tuhmunud.

"Võimalik, et ta on siia sattunud kui metall, võimalik, et ta oli sattunud ka kui mingi suveniir, aga on veel ka variant, et teda kasutati järsku kaaluvihina," arutles Mandel.

Varem on Mandel Kurese Pakamäelt leidnud näiteks uhke odaotsa ja erinevaid metallehteid.

Töö jätkub ka järgmisel aastal ja loodetakse saada selgust, millal liikus asustus Pakamäelt hilisemasse asulakohta.

"Huvitab see, kuidas Pakamäe asustus on seotud selle asula või hilisema küla asustusega, millal ta sinna rändas või oli siin kaks asulat paralleelselt. Seda kõike me praegu ei tea," ütles Mandel.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: