Ukraina piirivalve juht usutluses ERR-ile: Donbass naš!

Ukraina piirivalvejuht kindralpolkovnik Petro Tsygykal
Ukraina piirivalvejuht kindralpolkovnik Petro Tsygykal Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Ukraina piirivalvejuhi kindralpolkovnik Petro Tsygykali käe all on 53 000 inimest, tema riik on sõjas Venemaa toetatud separatistidega, kes lõikasid Kiievi kontrolli alt ära Donetski ja Luganski oblasti, läbi lahingute on läinud ka 19 000 piirivalvurit. Mida on Ukraina kindralil üldse õppida Eestilt, et ta kolmeks päevaks siia tuli ja miks ei lähe ta näiteks USA-Mehhiko piirile?

"Sõidame ka Mehhiko piirile, iga kogemus on oluline. Eestis on meile huvitav see intellektuaalne piir [vastu Venemaad], mida te ehitama hakkate," ütles Tsygykal usutluses ERR-ile.

Kindral ütleb "intellektuaalne piir", kui kiidab eestlaste ideid droonide kasutamisest piiri valvamisel ja jälgimisel, samuti lahendusi, kuidas ehitada piiri tõkkeaed pontoonidele sohu, sest samasugune olukord vaatab vastu Ukraina-Valgevene piiril.

Võimalik, et Ukraina piirivalve hakkab ka otsustama, kas osa oma valvekaatreid ja -laevu tellida tulevikus Eestist, kuna need tundusid ukrainlastele sobivat.

300 km rindejoont piiril

Eestis räägitakse enam kui 130 kilomeetri pikkuse maismaapiiri ehitamisest riigi kagunurgas. Samal ajal on Ukraina 2400-kilomeetrisele Vene piirile rajanud juba ligi 300 kilomeetrit rindejoont: lisaks tõkkeaiale on seal ka 2,5 meetri sügavune ja nelja meetri laiune kraav ning 2,5-meetrine vall. Siis muidugi video- ja öövaatlus, soojuskaamerad ja lahingumoodulid, kust saab lahinguolukorras anda vastase pihta tuld.

"See ei suuda ehk peatada täiemõõdulist agressiooni, kuid nendel lõikudel ei ole enam peaaegu üldse piiririkkumisi," kinnitas Tsygykal.

Vestluse ajal saab kindral teate, et Ukraina-Vene piiril peeti kinni 16 vietnamlast, kes liikusid illegaalidena Venemaalt Euroopasse.

Jalgpalli MM-i ajal hoidis Vene piirivalve ebaseaduslikku migratsiooni kinni, nüüd on end aga lõdvaks lasknud.

Tsygykali ennustuse järgi hakkab kiirelt suurenema Venemaalt lähtuv illegaalse migratsiooni voog, kus esirinnas on Vietnami ja Afganistani päritolu põgenikud. Mullu anti Ukrainas 32 inimsmugeldamise organiseerijat kohtu alla.

Referendum Putini moodi

Donetski ja Luganski oblastis pole 404 kilomeetrit piiri vastu Venemaad Ukraina kontrolli all. See on separatistlike piirkondade must auk, mis toidab sõda ja vägivalda.

"Ukraina parlament tunnistas Venemaa agressoriks. Kaevuritel ei saa järsku tekkida rohkem kui 2500 tanki, siis veel raketiseadeldised ja kõik muu," muigas Ukraina piirivalvejuht kibedalt. Ta teab, milline on Venemaa roll selles sõjas ja lubab, et kõik need andmed jõuavad rahvusvahelisse kohtusse.

Kevadel-suvel 2014 alanud sõjas on Donbasis langenud 70 Ukraina piirivalvurit, üle 400 on saanud haavata ja viis on teadmata kadunud.

"Praegu me teame, et ka kõige väiksemat [separatistide] relvaüksust juhib Vene ohvitser, Donetski ja Luganski oblastis tegutseb kaks korpust, mis alluvad Vene armeele Rostovis. Humanitaarkonvoide sildi all tuuakse juurde [Venemaalt] relvi ja lahingumoona, üksuste liigutamiseks kasutatakse nii sealseid maanteid kui ka raudteid, mida Ukraina ei kontrolli," rääkis kindral Tsygykal.

Milline on Donbassi tulevik?

"Donbass naš! (Donbass on meie oma, toim) Me taastame selle [üle kontrolli]. Nagu ka Krimmis."

Helsingi-kohtumisel tegi Venemaa president Putin USA riigipeale ettepaneku korraldada Donbassis referendum, et kuhu sealsed inimesed ise tahavad kuuluda. Trump lükkas selle tagasi.

Kindral Tsygykal teeb sedasama: "Te ju saate aru, mis on referendum Putini moodi. Kõik tõstavad käed üles ja hääletavad nii nagu Putin ütles. Alguses tuleb Donbass vabastada ja siis organiseerida referendum."

Ukraina piirivalvejuht kindralpolkovnik Petro Tsygykal Toomas Sildamile intervjuud andmas Autor: Siim Lõvi/ERR

Transnistria piiramisrõngas

Üks koht, kus Ukraina piirivalve saab Venemaa ambitsioone kärpida, on 25 aastat tagasi Moldovast eraldunud ja rahvusvahelise tunnustuseta Transnistria, kelle ainus liitlane on Moskva, kes hoiab seal rahuvalvajate sildi all oma väekontingenti. See Moldova ja Ukraina vahele surutud territoorium on olnud Kremlile Moldovaga manipuleerimise üks trumpäss, lisaks sealse piirkonna musta äri ja salakaubanduse visiitkaarte.

Veel mõne aasta eest puudus Ukrainal jõuline huvi olukorda pöörata. Krimmi annekteerimine ja sõja algus Donbassis muutis kõik. Kiiev ja Chisinau lõid lõpuks käed, alustasid Transnistria ja Ukraina joonel ühispatrullimist ning avasid seal kuus Moldova-Ukraina ühist piiripunkti. Transnistria administratsioon kaotas igasuguse kontrolli ja mõju piiri üle.

See oli just see, mida mitmed Moldova ja Ukraina sõbrad soovitasid – võtke separatistlik Transnistria üheskoos tõelisse piiramisrõngasse, ärge andke neile rohkem hapnikku.

Kindral Tsygykal on piirivalvur, mitte poliitik, ja tema niimoodi ei arutle.

"Peame tõkestama salakauba liikumist ja illegaalset migratsiooni ning kuna Transnistrias on Vene väed, oleme valmis nende luure-diversioonigruppide liikumiseks," kirjeldas ta. Ja siiski lisas: "Et Moldoval on praegu Euroopa-meelne kurss, saame me koos [Ukrainaga] seda kõike ohjeldada."

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: