Saaremaa karud pandi esimese praami peale ja toodi mandrile metsa

{{1532592240000 | amCalendar}}

Möödunud nädalast Saaremaal koduhoovides inimesi külastamas käinud kaks karupoega elavad neljapäevast mandrimaa metsas. Inimsõbralikud karupojad tuli metsa viia, sest ei varjupaikades ega lähiriikide loomaaedades pole karupoegadele ruumi.

Kolmapäeva õhtul ilmusid karupojad välja Saaremaal Küdema külas ja kohale kutsutud päästjatel õnnestus karupojad treilerisse saada pärast paaritunnist rassimist, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Plaan inimsõbralikud karud Saaremaalt mandrile kolida, võeti ametnike poolt vastu pärast seda, kui oli veendumus, et need karupojad on inimese poolt üles kasvatatud ja inimest ei karda. Seetõttu jääksid Saaremaa metsad neile väikeseks.

"Need karud on olnud pika ja väga halva mõjuga inimkontaktis. Nende käitumist on mõjutatud ja loodusest võõrandumine ja inimsõbralikkus on kujunenud selle tulemusel," tõdes keskkonnaameti looduskaitse peaspetsialist Tõnu Talvi.

Nunnud mõmmikud olid ka kolmapäeva õhtul jätkuvalt inimsõbralikud ja maiustasid nii meega kui ka piimaga.

Transpordiks mõeldud treilerit nad vabatahtlikult ja ka meega meelitades omaks ei võtnud.

"Nüüd on nad paar tundi siin vist olnud juba. /.../ Piima pärast läks kakluseks ja piimapakk läks ise nende kätte võitluseks. Mett üritatakse siiamaani neile anda," rääkis Märt.

Pärast mitmendat ebaõnnestunud üritamist puhkasid mõlemad osapooled kõrvuti ühe puu all sõbralikult, et siis jälle üritada. Lõpuks, küll väikese riiuga, saadi karupojad siiski treilerisse.

"Suur hulk tööd on tehtud, aga lõppresultaat ei ole veel käes ja selle poolest ei julge väita, et kõik hästi läheb. Nüüd me plaanime hommikul esimese praamiga mandrile minna ja otsida suuri sügavaid metsi, kus oleks loomal võimalik võõrduda inimesest," rääkis päästeameti Saaremaa päästepiirkonna juht Margus Lindmäe kolmapäeva õhtul.

Sõit mandrile kulges karupoegadele probleemideta.

"Nad ei hakanud kahjuks ka selle jama pärast inimest kartma. Ja ka meie lahkuminek, mida me ei soovinud südamlikuks muuta, vaid pigem selline peletav ja suhet katkestav, aga kahjuks nende kiindumus inimesesse on siiski üsna tugev," kirjeldas Talvi karupoegade mandri metsa laskmist.

"Nad ei teinud kogu sõidu jooksul meile kuuldavalt ühtegi häält. Me tõesti lõime ühe sellise lisavõimaluse nendele kahele isendile. Ja ehk saatus ja loodus annab sellise võimaluse, et nad muutuvad metsloomaks tagasi ja ellu jäävad," lisas ta.

See, et need loomad on sattunud sellistesse vintsutustesse, on süüdi keegi, eeldatavasti mõtlematult tegutsenud inimene. Seetõttu on keskkonna inspektsioon Saaremaa karusaaga suhtes alustanud uurimist.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: