Kambodža võimupartei saab alamkojas tõenäoliselt kõik mandaadid ({{commentsTotal}})

Kambodža peaminister Hun Sen valimisjaoskonnas.
Kambodža peaminister Hun Sen valimisjaoskonnas. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Kambodža võimulolev Rahvapartei (CPP) võitis valimistel kõik parlamendi alamkoja 125 kohta, teatas esmaspäeval esialgsetele tulemustele tuginedes erakonna pressiesindaja.

Pühapäeval toimunud parlamendi alamkoja valimised pikendavad peaminister Hun Seni 33 aasta pikkust võimuaega. Kuigi CPP võit saab olema ülekaalukas, siis vaatlejate sõnul jäävad erakonna ja Hun Seni legitiimsust piirama opositsiooni laialisaatmine ja rahulolematus laiemate muutuste puudumisega.

CPP "saab kõik kohad üle riigi", ütles pressiesindaja Sok Eysan.

Sok Eysani sõnul põhineb prognoos esialgsetel andmetel. Lõplik tulemus selgub 15. augustil.

Valimistel puudusid CPP-le tõsiseltvõetavad rivaalid, sest Hun Sen asus eelmisel aastal opositsiooni maha suruma. Kriitikud pelgavad, et pühapäeval toimunud valimiste järel võtab riigis maad üheparteisüsteem.

Tuntud kohalikud ja rahvusvahelised vaatlejad loobusid nende valimiste vaatlemisest, sest pidasid protsessi diskrediteerituks.

Kambodža opositsioon peab toimunud valimisi demokraatia surmaks

Kambodža võimupartei õnnitles esmaspäeval end valimisvõidu puhul, opositsioonierakond aga ütles, et pühapäeval peetud parlamendivalimised tähistasid demokraatia surma.

Peaminister Hun Seni Rahvapartei (CPP) kuulutas valimised "hiilgavaks võiduks" ja ütles, et riik liigub nüüdsest edasi "rahu ja poliitilise stabiilsuse vihmavarju all".

Valimistest võttis küll osa 20 parteid, aga ainus võimuerakonnale tõelist konkurentsi pakkunud opositsioonijõud Kambodža Rahvuslik Päästepartei (CNRP) saadeti eelmisel aastal ülemkohtu otsusega laiali. Sellega kindlustas 33 aastat võimul olnud Hun Sen endale veel viis valitsusaastat.

CNRP ütles esmaspäeval avalduses, mille tegid tema Jakartas viibivad eksliidrid, et pärast neid "petuvalimisi on veel nime poolest säilinud demokraatia asendatud puhtakujulise diktatuuriga".

Avalduses ennustatakse, et valimiste tulemusena kehtestavad välisriigid Kambodžale sanktsioonid ja see hakkab mõjutama majandust.

Esmaspäeval avaldatud esialgsed täielikud valimistulemused annavad Hun Seni erakonnale 76,8 protsenti häältest, millega ta saab proportsionaalse valimisüsteemi reeglite järgi rahvusassamblee 125 kohast üle 100.

Valimistel loeti kokku 600 000 rikutud hääletussedelit, mis ilmselt tähendavad oma isikut varjata soovinud valijate protestihääli.

Valimiskomisjon on lubanud lõplikud tulemused teatavaks teha 11. augustil ja ametlikud tulemused 15. augustil.

EL ei pea Kambodža valimistulemust usaldusväärseks

Kambodža valimised, mis andsid parlamendi alamkojas suure ülekaalu peaminister Hun Seni võimuparteile, ei olnud usaldusväärsed ega peegelda rahva tahet, ütles Euroopa Liit esmaspäeval.

"Tegeliku valimisvõitluse ja kaasava poliitilise protsessi puudumine tähendab, et 29. juuli valimised ei esinda Kambodža valijaskonna demokraatlikku tahet," ütles EL-i välisteenistus avalduses.

"Sestap ei ole tulemus usaldusväärne," lisas büroo pressiesindaja.

EL keeldus opositsiooni olukorda arvestades valimistel vaatlejana tegutsemast ja peatas finantsabi valimisametkondadele.

EL taunis Kambodžas valitsevat "ülimalt piiravat poliitilist õhkkonda" ja kutsus võime taastama dialoogi opositsiooniga ja looma tingimused vabaks poliitiliseks debatiks.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNSHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: