Taavi Kotka: Eesti ei vaja infotehnoloogiaministrit ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Siim Lõvi/ERR

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi IT-valdkonna endise asekantsleri Taavi Kotka hinnangul ei vaja Eesti infotehnoloogiaministrit. Uus minister peaks tema sõnul eelkõige keskenduma ettevõtluse poolele.

Ajal, mil uue ettevõtlus- ja infotehnoloogiaministri otsingud käivad, uuris "Aktuaalne kaamera" valdkonna ekspertidelt, millised võiks olla uue ministri prioriteedid.

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaministri kohalt taandunud Urve Palo võimaliku asendaja otsingud sotsiaaldemokraatliku erakonna esimehe Jevgeni Ossinovski juhtimisel käivad.

Endine majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi IT-ala asekantsler, Reformierakonna nimekirjas Viimsi vallavolikogu etteotsa valitud Taavi Kotka leiab, et uuelt ministrilt ei maksa oodata, et ta vastutab kõikide ministeeriumide infosüsteemide eest.

"Kindlasti fookus peaks olema ettevõtlusel, minu arvates Eesti IT ministrit ei vaja, aga kindlasti vajab ta ettevõtlusministrit. Eestis levib arvamine, et IT-minister või IT eest vastutav minister ehitab kõik infosüsteemid. Ei ole ju nii, et kui me valime täna oma piirile droone, siis neid ei vali ju Urve Palo, vaid neid valib ikkagi siseminister ja tema meeskond," selgitas ta.

Kotka sõnul ei ole aga kindlasti see uus IT-minister, kes neid süsteeme ehitama läheb, kindlasti on need ministeeriumid ise, kes neid süsteeme ehitavad.

Info- ja kommunikatsioonitehnoloogia ja digiteemad on kõikjal maailmas üha enam valitsuste ja poliitikute koordineerida, mistõttu on ka Eestil vaja selles valdkonnas tugevat poliitilist juhtfiguuri, arvab vastupidiselt IT-visionäär Linnar Viik.

"Praegusel hetkel on Euroopa Liidu jaoks ja rahvusvaheliselt väga oluline see, et meie huvid ja meie eesmärgid oleks nii poliitiliselt kajastatud kui ka kaitstud ja edasi viidud mitte ainult Eesti sees vaid ka rahvusvaheliselt. Seetõttu leian mina, et antud valdkonnaga tegelev poliitiline juhtfiguur, poliitiline koordinatsioon peab olema meil väga olulisel määral ka esil Eestis," ütles Viik.

Kuna järgmiste valimiste eel napib uuel ministril ametiaega, ei tohiks ta liigselt üle mõelda, toonitas SK ID Solutionsi, endise nimega Sertifitseerimiskeskuse juht Kalev Pihl.

"Ma arvan, et keskenduma peaks uus minister sellele, et mitte liiga üle mõelda. Ma kujutaks ette, et selline kuus kuud mingit valdkonda juhtida on ikka väga lühike aeg. Ja mingid teemad võiks avada. Avatud arutelu oleks vaja just nendes osades, mida riik peaks ise tegema, mida ostetakse väljast, et erasektori vaatest kindlasti meie jaoks on üks olulisemaid küsimusi, kas mingeid asju hakkab tulevikus tegema riik ise või seda teenust ostetakse turu pealt," ütles Pihl.

Ka Linnar Viik on päri, et uuel ministril aega napib ning uut poliitilist programmi ega suuremat loomingulisust seetõttu temalt ilmselt ei oodata.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: