Karla küla esimesest Lillepäevast möödus 60 aastat ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Sajad aiandushuvilised kogunesid Harjumaal Karla küla aiandustalude lillerallile, kus seekord tähistati ka väärikat juubelit. Küla esimesest Lillepäevast täitus 60 aastat, mistõttu võib seda lugeda isegi populaarse Türi lillelaada eelkäijaks.

Aiandussõber juba teab, et augusti esimesel laupäeval tuleb sammud seada Kose valda Karla külla, sest just siin on õige paik, kus ekskursioonidel vaadata imeilusaid aedu, kuulata õpetussõnu taimede kasvatuse kohta, proovida aiasaadusi ja soetada ka uusi istikuid, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Väga meeldib, lilled meeldivad alati, silmale on väga palju ilu," ütles külastaja Saima.

Üritus on kasvanud suureks aiapidajate pereürituseks, kus on kavas ka mängud ja võistlused

Roosoja talu perenaine Christi Unt märkis, et siin on käinud ka inimesi, kes juba 30 aastat tagasi panid endale puu kasvama. "Järjepidevalt inimeste arv siin kasvab," ütles ta.

Viis aastat tagasi liitusid Lillepäevaga veel kolm aiandustalu ja sellest sai Roogoja, Roosoja, Sadevälja ning Tõnise talude lilleralli.

"See on täiesti uskumatu, et meie Karla külas oleme ühe tee ääres neli täiesti eriilmelist aiandustalu reas, et meie kõige väiksem vahemaa on 200 meetrit ja kõige suurem vahemaa talude vahel on pooltseist kilomeetrit. Me kõik oleme väga lähestikku ja kõik me toodame erinevaid taimi ja meil on eriilmelised aiad, me ei ole ka üksteisele konkurendid," ütles Unt.

Kõik see ilu pole sündinud üleöö tühjale kohale. 60 aasta eest algatasid lillepäeva traditsiooni tuntud Eesti roosi-, elulõnga- ja õunapuusortide aretajad Uno ja Aili Kivistik.

"Siis oli ta ju perekondlik üritus esialgu ja osavõtjaid oli 10-20 vahel, aga praegu on siin vist 500. Enne Türi lillelaata kahtlemata ja siin on omavahel tihe side Türiga, sellepärast, et mu venna koolivend Leo Rehela oli Türil aktiivne aiandustegelane ja on siini," ütles Uno Kivistiku vend Jaan Kivistik, kes on Räpina Aianduskooli puuviljanduse kauaaegne õppejõud.

Karla küla aiandustraditsioonid on veelgi pikeamad. Siit on ka pärit eelmise sajandi alguse kuulus sordiaretaja Jaan Raeda.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: