Metsakaitsjad teevad kaks tulundusühistut ({{commentsTotal}})

Foto: Siim Lõvi /ERR

Metsakaitsjad teevad kaks tulundusühistut, mille eesmärgiks on päästa võimalikult palju Eesti metsa lageraie käest ja toimetada seal püsimetsamajandamise põhimõttel.

Ühe tulundusühistuga saavad liituda metsaomanikud ja teises saavad osaluse osta kõik soovijad ning saadud raha eest ostetakse kokku lageraieohus väärtuslikku metsa ja võimalusel makstakse dividende. Erametsaliit on tulundusühistu tootlikkuse suhtes skeptilisel seisukohal, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Püsimetsamajandus tähendab seda, et metsa majandatakse säästvalt, nii et seal ka pärast mõningast raiet kasvab erinevas vanuses puid, seal saab puhata ning jätkuvalt korjata marju ja seeni. Sellisel viisil majandamine on tunduvalt kulukam kui lageraie.

See näiteks metsaomanik Tõnu Ploompuud ei morjenda, sest ta majandab säästvalt niikuinii.

"Üks küsimus on kindlasti see, mismoodi tulu saab, kui palju. Selline majandamine eeldab palju rohkem käsitööd, ka informatsiooni kasutamist, mitte nüri masinapõhisust, kus paneme masina peale ja võtame lagedaks ja siis selgub, et tammed läksid ka hakkpuidu hulka," rääkis Eesti Püsimetsaühistuga liituja Ploompuu.

Eesti Püsimetsaühistu ja tulundusühistu Forestly üks looja Toomas Trapido ütles, et eesmärgiks on püsimetsadega saavutada kümnete tuhandete hektariteni ulatuv mastaap.

Praegu on huvilisi poolesaja juures. Kui palju järgmisel nädalal notari juurde ühistute asutamisele jõuab, on teadmata.

Tulu peaks püsimetsa majandamisel tulema muuhulgas ka palgivabast tegevusest, näiteks kasemahla tootmisest, lisaks loodetakse säästvalt toodetud puitu müüa tavapärasest kallimalt.

"Äkki me suudame nendele puudele suurema väärtuse anda selle läbi, et kui me teame täpsemalt, mis metsas on, mis puud seal kasvavad ja majandame seda valikraiena ja mitte väga mastaapselt, siis on võimalik seda spetsiaalset puud kallimalt müüa," selgitas Eesti Püsimetsaühistu ja Forestly üks asutajatest Toomas Trapido.

Erametsaliidu juhatuse liige Ando Eelmaa kinnitas, et paljud erametsaomanikud juba harrastavad püsimetsamajandamist, tõsi küll - enamasti kodulähedases metsas.

"Soovin neile edu, aga kerge see ei ole kogu oma metsamaad püsimetsana majandada, see on kallis, tülikas ja vaevaline. Meie metsad väga ei soosi püsimetsamajandust," nentis Eelmaa.

Teise loodava tulundusühistuga Forestly liitunud inimesed teevad kas ühekordseid või igakuiseid sissemakseid ühistu loodud püsimetsafondi ja kogunenud raha eest ostab Forestly elurikast lageraieohus metsamaad.

Üks Eesti Püsimetsaühistu ja Forestly asutajatest Mattias Luha ütles, et need metsad valib välja ekspertide koda, kes annab meile nõu looduskaitselisest aspektist, mida on mõistlik püsimetsana hoida. "Ja teiselt poolt on oluline metsamajanduslik pool, sest igas metsas püsimajandus ei ole nii tasuv kui ta on mõnes teist tüüpi metsas, et me peame ka nagu seda arvestama."

Kokkuostetud metsa majandataks samuti püsimetsana ja saadud tulu jaguneb ühistu liikmete vahel.Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: