Põud ei ole jätnud puutumata ühtegi põllukultuuri

Foto: Olev Kenk/ERR

Pika põuaaja järel kätte jõudnud vihmasem periood ei aita enam teraviljakasvatajaid, küll aga võib vihm päästa veel kartulisaaki. Talupidajate Keskliidu juhi Kalle Hamburgi sõnul aitaks kahjusid vähendada saagi prognoosimise süsteem. Põud ei ole jätnud sel suvel puutumata ühegi põllukultuuri ega aiavilja kasvatajat.

Morna talu peremees müüb Nõmme turul õunu. Viljandimaal paiknevas talus kasvavad tuhanded õunapuud. Tänu lähedal asuvale järvele on saak tänavu korralik, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Otse järvest võtame pumbaga ja voolikuga kastame ja sellele kulub ikka väga pikk aeg, ütleme nii et 500 puu jaoks läheb terve päev. See järv on poolteist meetrit tühjem kui tavaliselt, et vett kulub palju ja uut vett peale ei tule," nentis Morna talu juhatuse liige Danel Mets.

Kõigil isiklikku veekogu aga ei ole. Raplamaal asuva Kalle Hamburgi talu rapsisaak on eelmise aastaga võrreldes kolm korda väiksem. Varajane kartulisort Flavia oleks pidanud koristusküpseks saama juba jaanipäevaks. Närtsiv kartul aga on jätkuvalt maas.

"Mugula moodustamiseks mulla temperatuur oleks 15-20 kraadi, aga kui väljas on 30, siis muld on 40 kraadi, pluss veel. Kartul küpses seal, aga mitte ei arenenud," selgitas taluperemees ja Eesti Talupidajate Keskliidu nõukogu esimees Kalle Hamburg.

Paljud Eesti teraviljakasvatajad läksid tänavu alt börsil, fikseerides hinnad ja kogused liiga varakult.

"Mis on lukku löödud, selle pealt tuleb leppetrahvid maksta. Paljud võtavad ka sisendid, väetised ja taimekaitse, seemned laenu peale. Madala hinna pealt lukku löödud. Ei jõua sisendit ära maksta. Sisendimüüjatel on suht kõrge intressiga viivis lepingus, mis ulatub SMS-laenu intressini välja," rääkis Hamburg.

Äärmuslike ilmastikuolude tingimustes aitaks Hamburgi sõnul kõige paremini saagi prognoosimise süsteem, mis on paljudes teistes Euroopa riikides kasutusel.

"Kui teadlase pilgu läbi oli näha, et seda saaki ei tule. Oleks informatsioon õigel ajal läbi nõuandesüsteemi jõudnud teraviljakasvatajani, kindlasti oleks need kahjud oluliselt väiksemad olnud," sõnas ta.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: