Tänavune kartulisaak jääb poole väiksemaks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kuivanud põllud.
Kuivanud põllud. Autor/allikas: Olev Kenk/ERR

Kartulikasvatajad prognoosivad, et põuase suve tõttu võib tänavu saada mõnel pool Eestis kartuleid poole vähem kui mullu, kirjutab Maaleht.

"Kus vihma tuli, kasvab kartul mühinal, aga osal põldudel valitseb kuivus," selgitas Maalehele TÜ Talukartul juhatuse esimees Gustav Põldmaa.

"Eri piirkondades on nii vilja- kui ka kartulisaagid erinevad. Minul siin Simuna kandis vihma ei tulnud ja kartul on all väike. Pealseid enam peal pole ja ega see vihm, mis praegu sajab, enam midagi päästa," iseloomustab Põldmaa olukorda.

"Aga ma kasvatan ka Lõuna-Eestis Viljandimaal vilja ja kui viljasaake võrrelda, siis Lääne-Virumaal tuleb suvivilja umbes kaks tonni hektarilt. Läti piiri ääres, kus ikka vahepeal ka vihma tuli, saan 4,5 tonni. Ega kui vett pole, siis pole ka vahet, mida kasvatad – mitte miski ei kasva."

Eelmise aasta kartulisaagist jäi põllumeestel osa müümata Euroopast sisse voolavate odavate mugulate pärast. Eesti eksportis 2017. aastal kõigest 7400 tonni kartulit, samal ajal veeti välismaalt sisse üle 43 800 tonni.

Kartulit tarbitakse Eestis alla 85 kilo elaniku kohta aastas, samas mullu toodeti Eestis 60 kilo kartulit elaniku kohta. Kartuli kasvupinnad on aasta-aastalt üha vähenenud, kartulit kasvatatakse 5400 hektaril.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: