Soomes algas ajalooline kohtuprotsess kõrgete politseijuhtide üle ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Jari Aarnio
Jari Aarnio Autor/allikas: poliisirikollisena.com

Helsingi esimese astme kohtus algas teisipäeval kohtuprotsess, mille raames süüdistatakse endisi kõrgeid politseiametnikke mitmetes kuritegudes. Väidetavalt on tegemist Soome ajaloo suurima kohtuprotsessiga, kus kohtupingis on niivõrd kõrged politseiametnikud.

Peamiselt puudutavad süüdistused seda, et aastatel 2008-2013 ei peetud Helsingi politseis allikaid puudutavat registrit nõuetekohaselt, vahendas Yle.

Süüdistused on esitatud politseiameti endisele juhile Mikko Paaterole, Helsingi politsei eksjuhile Jukka Riikonenile, Helsingi politsei praegusele - ajutiselt ametist eemaldatud - juhile Lasse Aapiole, keskkriminaalpolitsei juhile Robin Lardotile ja Helsingi narkopolitsei endisele juhile Jari Aarniole ning kahele tema alluvale. Narkopolitsei eksjuht Aarnio on olnud kohtu all ka teistes kohtuprotsessides ning on juba süüdi mõistetud uu hulgas narkokuritegevuses, ametiseisundi kuritarvitamises, kelmuses, altkäemaksu võtmises jms.

Paaterole, Riikonile ja Aapiole soovib prokuratuur ametialaste rikkumiste eest nelja kuu pikkust tingimisi vangistust või karme trahve.

Aarnio ja kahe tema alluva suhtes soovib prokuratuur aga kindlasti vähemalt tingimisi vangistust, sest ametikohustuste eiramise eest ei peaks trahviga pääsema.

Keskkriminaalpolitsei juhi Robin Lardoti vastu esitatud süüdistused ei ole veel avalikud.

Vaid seitsmenda, politsei sisekontrollis töötanud ametniku puhul, leiab prokuratuur, et ta ei sooritanud tegu tahtlikult. Ehk sisuliselt leiab prokuratuur, et suur osa Soome politsei juhtkonnast on süüdi tahtlikes ametialastes kuritegudes.

Kõik süüdistatavad on oma süüd eitanud.

Sisuliselt on riigiprokurör Raija Toiviaineni esitatud süüdistused seotud juba varem palju tähelepanu pälvinud korralagedusega Helsingi narkopolitsei töös. Seetõttu esitati süüdistused Helsingi narkopolitsei endisele juhile Aarniole ning tema kahele alluvale juba varem.

Soome seaduste kohaselt peavad kõik politseile allilmast teavet andvad informaatorid olema registreeritud ja nendega peetud vestlused tuleks protokollida. Aarnio olevat lasknud informaatoreid oma suva järgi nimistust kõrvaldada ning lõpuks keelanud uute informaatorite registreerimise. Kogu informaatorite teema on vaid üks osa massiivsest Jari Aarnio varasema tegevusega seotud kohtusaagast.

Paaterot, Riikoneni ja Aapiot süüdistatakse ametialases lohakuses. Nende ülesanne oleks olnud Helsingi narkopolitsei tegevust kontrollida ja juhtida. Kohtuprotsessi käigus on aga selgunud, et narkopolitsei tegutses Aarnio käe all 15 aastat nagu riik riigis.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: