Soome politseijuhtide ajaloolisel kohtuprotsessil loetakse ette süüdistusi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Soome politseijuhid kohtupingis.
Soome politseijuhid kohtupingis. Autor/allikas: Video stoppkaader/Yle

Helsingi esimese astme kohtus jätkus teisipäeval ajalooline kohtuprotsess, kus on kohtu all suur hulk endisi kõrgeid politseiametnikke ning ka Helsingi politsei ja keskkriminaalpolitsei praegused juhid, kelle ametivolitused on kohtuprotsessi ajaks peatatud.

Kell 8.40 alanud kohtuprotsessil, millest Soome rahvusringhääling teeb ka otseblogi, loeti ja loetakse kohtualustele ette ka ametlikud süüdistused.

Peamiselt puudutavad süüdistused seda, et aastatel 2008-2013 ei peetud Helsingi politseis allikaid puudutavat registrit nõuetekohaselt. Yle on teinud süüdistustest ka täpsema ülevaate.

Süüdistused on esitatud politseiameti endisele juhile Mikko Paaterole, Helsingi politsei eksjuhile Jukka Riikonenile, Helsingi politsei praegusele juhile Lasse Aapiole, keskkriminaalpolitsei juhile Robin Lardotile ja Helsingi narkopolitsei endisele juhile Jari Aarniole ning kahele tema alluvale.

Narkopolitsei eksjuht Aarnio on olnud kohtu all ka teistes kohtuprotsessides ning on juba süüdi mõistetud muuhulgas narkokuritegevuses, ametiseisundi kuritarvitamises, kelmuses, altkäemaksu võtmises jms.

Paaterole, Riikonenile, Aapiole ja Lardotile soovib prokuratuur ametialaste rikkumiste eest nelja kuu pikkust tingimisi vangistust või karme trahve. Lardoti puhul puudutab süüdistus, mitte tema praegust ametikohta keskkriminaalpolitsei juhina, vaid aega, mil ta oli politseis samuti järelevalve eest vastutav.

Aarnio ja kahe tema alluva suhtes soovib prokuratuur aga kindlasti vähemalt tingimisi vangistust, sest ametikohustuste eiramise eest ei peaks trahviga pääsema.

Vaid seitsmenda, politsei sisekontrollis töötanud ametniku puhul, leiab prokuratuur, et ta ei sooritanud tegu tahtlikult. Ehk sisuliselt leiab prokuratuur, et suur osa Soome politsei juhtkonnast on süüdi tahtlikes ametialastes kuritegudes.

Kõik süüdistatavad on oma süüd eitanud.

Sisuliselt on riigiprokurör Raija Toiviaineni esitatud süüdistused seotud juba varem palju tähelepanu pälvinud korralagedusega Helsingi narkopolitsei töös. Seetõttu esitati süüdistused Helsingi narkopolitsei endisele juhile Aarniole ning tema kahele alluvale juba varem.

Soome seaduste kohaselt peavad kõik politseile allilmast teavet andvad informaatorid olema registreeritud ja nendega peetud vestlused tuleks protokollida. Aarnio olevat lasknud informaatoreid oma suva järgi nimistust kõrvaldada ning lõpuks keelanud uute informaatorite registreerimise. Kogu informaatorite teema on vaid üks osa massiivsest Jari Aarnio varasema tegevusega seotud kohtusaagast.

Paaterot, Riikoneni, Aapiot ja Lardotit süüdistatakse ametialases lohakuses. Nende ülesanne oleks olnud Helsingi narkopolitsei tegevust kontrollida ja juhtida. Kohtuprotsessi käigus on aga selgunud, et narkopolitsei tegutses Aarnio käe all 15 aastat nagu riik riigis.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: