Karnau: turistimaks omavalitsuste uue tuluallikana väärib kaalumist ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Siim Lõvi /ERR

Tallinna linnavolikogu keskerakondlasest esimehe Mihhail Kõlvarti ettepanek kehtestada turistimaks väärib kaalumist, sest sellel on kohalike omavalitsuste võimaliku uue sissetulekuallikana potentsiaali, ütles ajakirjanik Andrus Karnau Raadio 2 saates "Olukorrast riigis".

Karnau rääkis, et Kõlvarti ettepaneku kasuks räägib asjaolu, et turismisektor koos kaudsete kasudega oli mõni aasta tagasi umbes seitse protsenti SKT-st ja võimalik, et on nüüd kasvanud. Samas on selle valdkonna lisandväärtus väike.

Tema sõnul saab kohalik omavalitsus ettevõtluselt tulu maamaksu kaudu, mis on Eestis üle mõistuse väike, ja inimeste palkadelt. Turismisektoris töötab aga enamik inimesi toitlustuses ja hotellimajanduses, mis on traditsiooniliselt väheseid oskusi nõudvad madalapalgalised töökohad.

"Kui mõelda, mis on turismisektori ootus KOV-ile - et teed, tänavad ja pargid oleksid korras, ajaloolised mälestusmärgid /.../ oleksid hästi hooldatud, siis see kõik nõuab raha ja et KOV-i juht ütleb, et armas turismisektor, te peate pisut suuremal määral meiega oma tulusid jagama, on päris mõtlemist vääriv mõte," lausus Karnau.

Ta lisas, et mõne aasta taguse Reformierakonna juhitud valitsuse soov tõsta majutusettevõtete käibemaksumäära, mis praegu on üheksa protsenti, oleks olnud märkimisväärselt suurema mõjuga kui Kõlvarti idee tasuda üks eurot ühe inimese majutusasutuses viibitud kohta.

"Kui vaadata turistimaksu omavalitsuste võimaliku uue sissetulekuallikana, siis potentsiaali siin on. Ja kui vaadata omavalitsuste kulutusi turismiobjektide korrashoiuks, on need päris suured. Võiks kaaluda seda minu meelest täiesti," nentis Karnau.

Tema kaassaatejuht Ahto Lobjakas ei olnud ideega päri ja leidis, et turistimaks oleks äärmiselt taunitav.

"Kõik, mis seondub raha ära võtmisega siia tulevatelt inimestelt, muudab Eesti vältimatult vähem atraktiivseks kohaks, ning kõik, mis seondub ka bürokraatiaga, mis puudutab raha ära võtmist, saab ainult halba teha. Ning kolmandaks, kui ma vaatan Tallinna finantse, siis andke andeks, seni, kuni jätkab Tallinna televisioon, jätkavad kõik need asjad, mida Keskerakond on endale lubanud, kuna nad on Tallinnas ainuvõimul, seni ei ole Tallinnal rahaprobleemi," lausus ta.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: