Kõlvart tegi ettepaneku kehtestada Tallinnas turistimaks

{{1535033100000 | amCalendar}}
Foto: Priit Mürk/ERR

Tallinna linnavolikogu keskerakondlasest esimehe Mihhail Kõlvarti hinnangul peaks Tallinn kaaluma pealinna saabuvatele turistidele näiteks linnas viibitud ööde eest maksu kehtestamist, see võiks tema sõnul isegi väikese maksusumma korral tuua linnakassasse mitu lisamiljonit.

"Selleks, et Tallinn oleks rahvusvaheliselt tuntud ning atraktiivne puhke- ja konverentsiturismi sihtkoht investeerib linn pidevalt nii linnakeskkonda, mida kasutavad turistid, kui ka turismiturundusse. Samuti toetab Tallinna linn ulatuslikult erinevaid rahvusvahelisi kultuuri- ja spordisündmusi, mis toovad Eestisse hulgaliselt väliskülalisi," vahendas linnavolikogu pressiteenistus Kõlvarti kõnet volikogu sügishooaja avaistungil.

Kõlvarti sõnul peaks turistimaks olema optimaalne, jäädes pea märkamatuks turisti rahakotile, aga samas tuues linnale vajalikku tulu.

"Isegi kui kehtestame üheeurose turistimaksu ühe öö eest majutusasutuses, annab see linnale täiendavat tulu kuni 2,8 miljonit eurot aastas," rääkis linnavolikogu esimees.

Kogutud summa investeeritaks tema sõnul linna taristu arendamiseks, vanalinna väärikate hoonete, sealhulgas sakraalhoonete renoveerimiseks, piirkonna reklaamimiseks, linnas toimuvate rahvusvaheliste sündmuste toetamiseks ning turistidega seotud kulukoormuse hüvitamiseks.

Kõlvart tõi ka esile, et turistimaksu, linnamaksu või jätkusuutlikkuse maksu kehtestatakse üha rohkem üle kogu maailma. Euroopas on tema sõnul 15 riiki, mis selliselt kohalikes omavalitsustes turismist teenitud tulu oma keskkonna hoidmiseks ning arendamiseks rakendavad.

"Tallinnal kui turismisihtkohal läheb hästi," märkis Kõlvart. Seda näitab tema sõnul Tallinna külastavate turistide arv, mis eelmisel aastal oli 4,5 miljonit. Tallinn on populaarsuselt teine Läänemere kruiisisadam. Kümne aastaga on kahekordistunud kruiisireisijate arv, jõudes käesoleval aastal 570 000 inimeseni. Majutusettevõtetes on ööbimiste arv kümne aastaga kasvanud poole võrra – 1,8 miljonilt 2,7 miljonini, tõi ta esile.

Lisaks toimus möödunud aastal linnas üle 3700 konverentsiürituse. Tallinn on kasvamas edukaks konverentsilinnaks, millele annab Kõlvarti hinnangul olulise tõuke suurobjekti Linnahalli rekonstrueerimine kontserdi- ja konverentsikeskuseks.

Linnahalli rekonstrueerimise eeldatava maksumuse suurusjärk on 100 miljonit eurot. "Tallinn kuulub Euroopa kümne targa turismilinna hulka, mis tähendab, et Tallinn paistab silma ligipääsetavuse, kestliku ja jätkusuutliku arengu, digitaliseerumise ning kultuuripärandi ja loovuse kaasamises turismimajanduses osas," lisas Kõlvart.

Michal: investeeringud heakorda on tehtavad ka turistimaksuta

Tallinna linnavolikogu Reformierakonna fraktsiooni juht Kristen Michal ei toeta keskerakondlasest volikogu esimehe Mihhail Kõlvarti plaani kehtestada Tallinnas turistimaks, sest investeeringud pealinna aktiivsusesse ja heakorda on tema hinnangul ka praegu tehtavad, lihtsalt juhtimine ja rahalised valikud on kehvad.

"Uus maks maksustaks muuhulgas ka Eesti-sisest turismi, loodetav kasu on märgatavalt väiksem kui näiteks munitsipaalpropaganda aparaadi kulu 3,5–4 miljonit aastas. Kui nad teevad ettepaneku propagandaaparaadi arvelt raha võtta heakorraks ja linnaelanikele, siis seda olema nõus arutama. Keskerakonda teades – küllap tuleb sel teemal pikem vaidlus, sest linnas üritatakse see läbi suruda," ütles Michal BNS-ile.

Tema sõnul pole turismimaksu idees midagi uut, seda on maailmas rakendatud paljudes riikides ja ka Eestis on mitmed poliitikud eriti enne valimisi tulnud välja selle mõttega, et turismimaks on nüüd see nutikas maks, millega kohalike omavalitsuste eelarvesse raha juurde saada.

Vakra: Tallinn ei vaja uut maksu

Tallinna volikogu sotsiaaldemokraadid (SDE) ei toeta Keskerakonna plaani kehtestada Tallinnas uusi makse. "Turismimaks pärsiks turismisektorit nii pealinnas kui kogu Eestis. Lisamaksud lööksid valusalt nii pealinna kui kogu Eesti turismimajandust," teatas SDE reedel.

"Oleme seisukohal, et uusi makse ei ole vaja kehtestada ei Eestis ega Tallinnas. Seda teemat pole mõtet isegi arutada. Me soovime rohkem turiste Tallinnasse ja Eestisse, mitte neid lisamaksudega eemale peletada," selgitas linnavolikogu sotsiaaldemokraatide fraktsiooni esimees Rainer Vakra.

Vakra lisas: "Enamik turiste saabuvad Eestisse läbi Tallinna. Sellega kaasneb tihti ka ööbimine ja kulutused Tallinnas. Turistide maksustamine pealinnas mõjutab tervet riiki ja lööb turismisektorit kogu Eestis."

Isamaa: täiendava maksu järele pole otsest vajadust

Ka Tallinna volikogu Isamaa fraktsiooni hinnangul ei ole uue täiendava maksu kehtestamine täna mõistlik.

"Linna tulud kasvavad, tänaste prioriteetide valguses ei ole turismimaksu kehtestamine kindlasti aktuaalne, ka majutusasutustele oleks see täiendav koormus. Lisaks ei ole teada, millised oleksid selle sammu administreerimiskulud ja keda turistina täpselt silmas peetakse, kas Tallinnas on turist ka teises omavalitsuses elav eestlane?" kommenteeris fraktsioon.

Isamaa hinnangul on küll Kõlvarti ideel õige eesmärk, kuid kuna täpne plaan ja eelarve pole selged, fraktsioon seda maksu ei toeta.

"Tallinnas ei ole tänasel päeval täiendava maksu kehtestamise järele ka otsest vajadust, kuna linna eelarve kasvab tänu üldisele majanduskasvule ja tänu sellele, et Tallinna elanike arv kasvab. Liiati tegi Mihhail Kõlvarti selle ettepaneku hetkel, mil linnavalitsus saatis volikogule otsustamiseks ligi 40 miljoni eurose lisaeelarve. Juhul kui linnavõim suudab paika panna kindlad prioriteedid ja tingimused siis võime seda teemat edasi arutada," lisas fraktsioon.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS / ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: