Plaan teletorni ümbrusse kortermaju ehitada tekitab kohalikes vastuseisu

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Kloostrimetsa tee teletorni juures. Autor/allikas: Google Maps

Arendaja soovib Tallinnasse teletorni juurde Laiaküla asumisse ehitada kuus kolmekorruselist kortermaja, kuid kohalikud elanikud pole rahul ei arenduse suure mahu ega ka parkimiskohtade paigutusega Kloostrimetsa tee äärde.

Kloostrimetsa tee 70b ja 70c kohta algatatud detailplaneeringu seletuskirja kohaselt soovib Skill Kaiptal OÜ ehitada Laiaküla asumisse 2,78 hektarile kuni kuus kolmekorruselist 63 korteriga elamut, millest viies hoones oleksid korterid ja ühes lisaks korteritele ka äripinnad.

Lisaks majade juures olevatele elanikele ette nähtud parkimiskohtadele on kavas rajada 14 parkimiskohta Kloostrimetsa tee äärde.

Sellise plaaniga pole aga rahul kohalikud elanikud, kellest 114 on andnud allkirja ettepanekutele, et arenduse mahtu vähendataks ja tehtaks muudatusi parkimiskohtade kavandamises.

Pirita linnaosakogu liige Lea Nilson ütles ERR-ile, et välja pakutud planeering täidab arendaja huve. Piirkonnas ei ole ühtki lasteaeda, vaba aja keskust ega sportimisrajatisi, samal ajal areneb aga teletorni alune kiiresti ning kõik alad on detailplaneeringuid täis.

"See on ühe piirkonna ülerahvastamine," tõdes ta arendaja plaani kommenteerides ja märkis, et tegu on tõenäoliselt viimase suurema vaba kõrghaljastatud maa-alaga teletorni kõrval Laiaküla asumis, kus peaks Pirita üldplaneeringu järgi olema piirkonna keskus.

Sel nädalal toimus Pirita linnaosavalitsuses detailplaneeringu eskiisilahendust ja lähteseisukohti tutvustav avalik arutelu, kus olid kohal ka kohalikud elanikud, arendaja esindaja ja Tallinna linnaplaneerimise ameti esindaja.

Kohalikud, kes on endale palganud ka advokaadi, edastasid arutelu eel oma seisukohad linnaosakogule. Nad tõid välja, et ei soovi takistada uute elamute ehitamist, vaid muretsevad arenduse suure mahu pärast, mis elupiirkonda ei sobi.

Planeeritav hoonestustihedus ei vasta elanike hinnangul välja kujunenud hoonestustihedusele.

Parkimiskohad on planeeritud niigi autodest küllastunud alale

Lisaks märkisid kohalikud, et kui planeeringu seletuskirjas räägitakse kolmekorruselistest elamutest, siis ka maa-alune korrus on maa all vaid osaliselt ning see teeb elamud tegelikult suuremaks kui kolmekorruseliseks. Lähiümbruses on kuni kahekorruselised elamud ja kohalike arvates võiks ka planeeringualal elamud maksimaalselt kahekorruseliseks jääda.

Ehkki arendaja on elanike kriitikast tõukuvalt pakkunud välja alternatiivse lahenduse, mille puhul ehitataks uued elamud kahekorruselised, siis elanike hinnangul ei ole ka see variant sobiv, sest korterite arv jääks plaani järgi samaks ehk suureneks majade arv või hoonetealune pindala.

Kirjas väljendasid kohalikud rahulolematust ka parkimiskohtade arvutusega, sest Pirital peaks nende sõnul rakendama äärelinna parkimisnormatiivi, mille järgi oleks vaja välja pakutud 98 parkimiskoha asemel 138 kohta. Lisaks ei ole äripindadele eraldi ühtki parkimiskohta planeeritud, vaid 62 korteri ja äripinna jaoks on kokku täiendavalt 14 tänavaäärset parkimiskohta.

Ka Lea Nilson ütles, et tegelikult on tänavate ääred niigi täis pargitud ning kui arendaja arvestab seal 14 kohaga, siis tegelikult neid kohti ei ole.

Kohalikud tõid kirjas välja mure, et parkimiskohtade nappuse tõttu hakkavad nii uued elanikud kui ka äride külastajad rajama omaalgatuslikke parkimiskohti või parkima kõrvalasuvatele tänavatele.

"Lisaks tekitab küsimusi, et kuidas hakatakse lahendama parkimist Tallinna teletorni ja botaanikaaia poolt korraldavate suurürituste ajal, mil täna suur osa autosid pargivad Kloostrimetsa tee 70b ja 70c tee äärde ning üle jäävad autod pargivad lähikaudsete tänavate haljashaladele, rikkudes rajatud haljastust," kirjutasid kohalikud elanikud.

Nad viitasid ühtlasi Tallinna keskkonnaameti juhi Relo Ligi 2017. aasta juunis saadetud kirjale, kus ka Ligi tõdes, et kavandatud viisil ei saa uue elamuala parkimise probleemi lahendada.

Planeeringu avaliku arutelu järel on järgmine samm astuda linnaplaneerimise ametil, kes aga praeguseks veel Nilsoni sõnul oma seisukohta kujundanud ei ole.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: