Fotod ja video: Eestisse saabusid liitlaste sõjalaevad

{{1536937020000 | amCalendar}}

Reedel saabusid nädalavahetuseks Eestisse plaanilisele visiidile NATO 1. alalise mereväegrupi ja miinitõrjeüksuse Baltron sõjalaevad. Esmaspäeval seilavas sõjalaevad taas Läänemerele, et oma ülesannetega jätkata.

Sadamavisiidi ajal kohtuvad üksuste ülemad ja aluste komandörid kohaliku omavalitsuse esindajate, riigiametnike ja Eesti kaitseväelastega. Samaaegselt saavad laevade meeskonnad aega mõnepäevaseks puhkuseks ja kohalike vaatamisväärsustega tutvumiseks.

"Eesti on NATO-le väärt partner juba enam kui aastakümne. Meie üksuse kohalolek Balti regioonis ja visiit Tallinna on üks kinnitustest, et liitlaseid toetatakse solidaarselt ja mitmekülgselt. Samuti on Balti riikides NATO liitlaste suurendatud kohaloleku lahingugrupp ning käimas ka Balti õhuturbe missioon," ütles NATO 1. alalise mereväegrupi ülem kommodoor Carsten Fjord-Larsen Taani mereväest.

Balti riikide sõjalaevad saavad järgmise kümnendi lõpuks 40 aastat vanaks. Fjord-Larseni sõnul tuleb hankida targemaid relvasüsteeme ja allveelaevu, et arengust mitte maha jääda.

"Nagu näha, arendab Venemaa õhk-õhk võimekusi. Üldiselt hangitakse aina targemaid relvasüsteeme, ehitatakse uusi allveelaevu, mitte ainult Läänemere piirkonnas vaid ka mujal. Ja selleks, et täita põhiülesannet - tagada vaba meri
ja kaubaliiklus -, peame selle arenguga kaasas käima," ütles ta "Aktuaalsele kaamerale".

Liitlaste sõjalaevad paiknevad 14-17. septembril nii Miinisadamas, Vanasadamas kui ka Muuga sadamas.

Liitlasriikide panusena roteeruva NATO üksuse koosseisu kuuluvad hetkel kolm sõjalaeva Taanist, Norrast ja Portugalist. Lipulaevaks on määratud Taani toetuslaev HDMS Esbern Snare, mis kuulub Absalon-klassi. Pardanumbrit L17 kandev juhtlaev on 137 meetrit pikk. Aluse püsimeeskonda kuulub ligi 100 mereväelast, toetusrolle täites on kohti kuni 300-le teenistujale.

NATO 1. alaline mereväegrupp on üks neljast NATO alalisest merelise kiirreageerimisjõudude hulka kuuluvast üksusest, mis allub NATO merelisele väejuhatusele. Grupid osalevad erinevatel liitlas- ja partnerriikide korraldatavatel õppustel, harjutustel ja operatsioonidel.

Läti ja Leedu ühise miinitõrjeeskaadri Baltroni peamiseks ülesandeks on valmistada mereväe laevade meeskondi ette NATO miinitõrjeüksuste tegevuses osalemiseks.

Eesti merevägi on NATO mereliste üksuste töösse panustanud üle kümne aasta. Samuti kirreageerijate hulka kuuluvat NATO 1. alalist miinitõrjegruppi kui ka selle juhtstaapi on juhtinud Eesti mereväeohvitserid, lisaks panustatakse periooditi üksuse töösse miinijahtijate ning staabi- ja toetuslaevaga.

 

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: