USA sanktsioonid tõid Iraanis kaasa tomatipuuduse

Tomatid.
Tomatid. Autor/allikas: PA Pictures/Scanpix

USA presidendi Donald Trumpi poolt taaskehtestatud sanktsioonid on andnud ühe kaubaartikli puhul juba märkimisväärse tulemuse. Nimelt on Iraani Islamivabariigis muutunud defitsiitseks kaubaks tomatid.

Kokkuostupaanika tõttu on puudus tomatitest kogu riigis ning selline olukord on Lähis-Ida riigi puhul väga erakordne. Tomatipuuduse järel on hakanud tekkima ka puudus tomatipastast ning poodides on selle toodangu riiulid üldjuhul tühjaks ostetud, kirjutab Times.

Järgmisel kuul hakkab kehtima ka USA sanktsioonide järgmine etapp, mis puudutab naftamüüki ja ligipääsu finantsturgudele.

Iraani riaali väärtus on juba enne seda langema hakanud ning see omakorda on kohaliku kauba välismaiste ostjate jaoks odavaks muutnud ning samal ajal tekitanud iraanlaste seas suure vajaduse välisvaluuta järele. Iraani tomatite ostjateks on eelkõige naaberriigid, eriti Iraak.

Ühe Iraani põllumajandusametniku sõnul on olukord sisuliselt selline, et "iraaklased tulevad Iraani ja ostavad kõik meie tomatid ära". Ametnik hoiatas, et kui seda ei peatata, hakkab defitsiit peagi puudutama ka kartulit ja sibulat.

Kui võimud lõpuks üleskutsetele eksporti keelustada järele andma hakkasid, tegi see olukorra aga hullemaks, sest see samm kinnitas avalikkusele, et riigis valitseb tõepoolest tomatipuudus.

Poed pidid tulema toime tomatipastat soovivate klientide tormijooksuga ning lõpuks tuli poodidel omal algatusel piiranguid kehtestada.

Tomatite smugeldamisest on seega praeguseks saanud levinud teenimisviis, Iraani võimud aga otsivad võimalusi, kuidas hakata tomateid Hiinast importima.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: